light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Поново одложено административно плаћање за улазак у ЕУ преко ЕТИАС-а

15.03.2023. 11:59 12:06
Пише:
Фото: Pixabay.com

Европски систем путних информација и ауторизације познат као ЕТИАС поново је одложен, а када једном буде заживео одређене промене захватиће и путнике из наше земље.

О томе колико ће се путовања у земље Европске уније разликовати, за Euronews Србија говорила је портпаролка Европске комисије задужена за унутрашње послове и миграције Анита Хипер. 

Хипер каже како је ЕТИАС европски систем путних информација и ауторизације и да то није виза, тако да неће бити потребан одлазак у конзулат и аплицирање, неће се тражити биометријски подаци и биће потребна само валидна путна исправа.

Захтев за ЕТИАС дозволу ће се подносити online и аплицирање би требало да траје свега неколико минута. Осим основних личних података, мораћете да одговорите и на неколико питања која се односе на путовања у ратне зоне или у вези са криминалним досијеом.

"Биће потребно да се плате таксе од седам евра које важе три године за неограничени број улазака, а такав систем није нов, постоје и друге земље које су имале такву врсту путне преауторизације као што су САД, Канада или Аустралија", каже Хипер.

Каже да сврха ЕТИАС-а лежи у томе да се властима помогне да предупреде безбедносне ризике, да имају увид у миграције и да спрече ризике који се тичу здравства и епидемије. У исто време, овај механизам ће олакшати прелазак граница за огромну већину путника који не носе тај ризик.

Зашто је одложен и када ће бити оперативан? 

Портпаролка Европске комисије Анита Хипер објашњава да узрок одлагања лежи у томе што се тренутно гради електронски интероперабилни систем како би земаљама чланицама на границама постојање ИТ система омогућило међусобну комуникацију.

"Због тога постоји неколико делова слагалице. Прво, имамо ЕТИАС који је повезан са другим ИТ системом, системом за улазак односно излазак, који ће омогућити да више не буде ручног ударања печата у пасош, проблем тренутно је то што је ЕТИАС зависан од тог система за улазак, односно излазак, и све док он не буде почео са радом, ни ЕТИАС не може да ступи на снагу", каже Хипер.

Систем за улазак, односно излазак (ЕЕС) ће бити аутоматизовани ИТ систем Европске уније за регистрацију путника из земаља трећег света којима виза није потребна или путнике који имају визе за краткорочни боравак.

Сваки пут када особа пређе границу ЕУ, систем ће регистровати њено име, врсту путне исправе, биометријске податке (отиске прстију и слике лица), датум и место уласка и изласка. Такође ће се евидентирати и одбијање уласка у одређену земљу.

Хипер додаје да постоје одлагања и у вези са системом за улазак односно излазак, које узрокују два фактора. Први узрок долази од стране извођача радова, а други разлог су кашњења од стране земаља чланица које морају да га ставе у употребу на границама.

Реални временски оквир за употребу би требало да буде дискутован на савету у јуну, а Хипер каже да се "надамо и предвиђамо да ће ЕТИАС у потпуности бити оперативан 2024. године".  

Како ће се ово одразити на грађане Србије? 

Хипер каже да ће грађани Србије, као и сви остали са Западног Балкана који немају визе, имати обавезу само да се пријаве преко ЕТИАС-а, и да то неће захтевати никакве друге обавезе.

"Једном када ступи на снагу биће заиста лако и неће бити никаквих административних препрека за њих да путују у Европску унију", истиче Хипер.

Да подсетимо, ЕТИАС одобрење ће коштати седам евра и то ће бити једнократна накнада. Важиће три године и за више улазака. Подносиоци пријава млађи од 18 и старији од 70 година ће бити ослобођени ове накнаде. Путници који не могу да се пријаве, било због старости, нивоа писмености или приступа информационим технологијама, итд. моћи ће да поднесу своју пријаву преко треће стране/лица.

Када ступи на снагу, примениће се тзв. грејс период од барем 6 месеци, током ког неће бити обавезе да се поседује важеће одобрење за путовање. Током овог прелазног периода државе чланице ће морати да обавештавају путнике о обавези да имају важеће одобрење за путовање по престанку прелазног периода.

(Euronews Србија)

Пише:
Пошаљите коментар