Банатска удобна кућа за спокојну старост
Геронтолошки центар у Зрењанину основан је пре више од сто година, развијао је праксу рада са старијим лицима и разбијао предрасуду о дому као сиротишту, па је још 1987. испунио све неопходне критеријуме за стицање статуса за установе тог типа.
Од 2008. има и сертификован систем mеnaymеnta квалитета према моделу ИСО 9001, а од 2011. и примену система за безбедно руковање храном. В. д. директора Тања Живанов наглашава да установа успева из године у годину да подиже квалитет услуга.
Доминатан облик рада Центра је домска заштита у три категорије: покретни, полупокретни и непокретни. Смештај је у једнокреветним, двокреветним и трокреветним собама и само неколико вишекреветних. Од укупно 305 места за смештај у дому, највећи део предвиђен је за смештај непокретних лица – 209, полупокретних 12 и покретних 84.
Домски смештај у објекту А је високог стандарда у једнокреветним и двокреветним гарсоњерама, с 84 места за независна лица и 28 зависна од туђе неге и помоћи. Свака соба има купатило, чајну кухињу и терасу. Сваки од четири спрата има заједнички дневни боравак. У објекту Б смештај је прилагођен полузависним и зависним лицима у трокреветним и вишекреветним собама.
Осим редовне исхране, припрема се и дијетална. У Центру наглашавају да је 70 одсто корисника у једнокреветним и двокреветним собама, а само 30 у трокреветним и вишекреветним. Тања Живанов објашњава да су сва места за зависне кориснике попуњена, али има слободних за покретне.
Активности у Геронто-клубу одвијају се кроз музичку, фолклорну, драмску, ликовну, шаховску, секцију љубитеља поезије и прозе, креативну и рачунарску, те за пикадо и плочице. У њему се обележавају државни и верски празници и рођендани. Организован је и курс енглеског језика и рада на рачунарима. Честа је размена посета с клубовима из Београда, Новог Сада, Суботице, Шапца, Панчева, Новог Бечеја и других градова Србије, а од ове године и Темишвара.
„Услови које пружа наша установа су високог квалитета, а оно што се старима нуди је често и више од онога што су имали у свом дому. Међутим, проблем је што се стари, или њихово најближе окружење, одлучују на смештај у такву установу социјалне заштите тек када онемоћају и када постану зависни од туђе помоћи па је и потражња за смештајем таквих корисника већа. Потребно је да услуге и квалитет који нудимо више приближимо грађанима да би они још док су покретни долазили у такве установе и себи заиста обезбедили мирну и сигурну старост, обогаћену многим културним и друштеним збивањима и свиме оним што је човеку у трећем добу потребно, а за шта док је био радно способан није имао времена. На промени „шаблона” да у дом одлазе само они који морају или они које „терају” треба да ради цело друштво јер није срамота доћи и боравити у дому“, објашњава Тања Живанов.
Психолог Центра Ана Баришић каже за „Дневник” да су се они тек недавно сусрели с листом чекања, махом зависних корисника.
„Тренутно имамо две празне собе – двокреветне и по једно место за мушкарца и жене, независне, односно покретне. Но, за непокретне, односно зависне, постоји листа чекања и тренутно су на њој захтеви за пријем четири даме. Имамо кориснике не само из целе Војводине већ и из многих места у Србији“.
Иначе, у оквиру те установе је и Геронто-клуб, основан још 1983. у центру града. Има велико и уређено дворише с баштом и надстрешницом. У лепој старој згради су сале за дневни боравак, састанке, музичке активности, друштвене игре, фризерски салон и приручна кухиња за припрему топлих и хладних напитака. Клуб има више од 300 чланова, којима се ту сервира ручак и пере веш. Једном недељно су релаксационе вежбе и мерење притиска, а сваког месеца мерење шећера и предавања о здрављу.
Љубинка Малешевић