Алкохол је навика, није потреба
Чак 97 одсто средњошколаца сматра да им је алкохол лако доступан, истраживање је Центра за омладински рад (ЦЗОР), а према подацима Светске здравствене организације алкохол је један од четири узрока смртности у Европи младих узраста 15-29 година.
Протеклих пет година ЦЗОР спроводио је студије која се тичу безбедности и сигурности деце и младих у омладинским активностима, посебно стављајући акценат на превенцију конзумирања алкохола и других психоактивних супстанци. Наиме, реч је о првом истраживању јавних политика у области конзумације алкохола са фокусом на младе, а које је показало велику неусклађеност одредаба законских и подзаконских аката. Цео пројекат подржали су Министарство омладине и спорта, Министарство трговине, туризма и телекомуникација, Градска управа за спорт и омладину Града Новог Сада и ИОГТ-НТО покрет из Шведске.
- Овде говоримо о групи људи који тек улазе у живот одраслих, а стилови живота су ти који одређују шта ће утицати на стопу смртности за ту популацију - истиче координаторка за јавне политике ЦЗОР Марија Марић. - Алкохол је навика, није људска потреба, то је нешто што стичемо, не рађамо се са тиме. А ако говоримо о томе на такав начин, онда поменути податак Светске здравствене организације има другачију димензију.
Национална стратегија за младе и Стратегија развоја здравља младих маргинализовано спомињу употребу алкохола међу младима да се, читајући их, не може закључити да је алкохол било какав проблем, указује Марић. У свему недостаје, како додаје, акциони план који би, све што стоји на папиру, дао разрађену методологију или начин како да се стратегије и закони спроведу у пракси.
- Заправо, ово наше истраживање више је окренуто ка анализи јавних политика, не толико навикама младих. Представили смо и одређене одредбе Закона о оглашавању који дефинише где се, када и како може рекламирати алкохол. Једна од одредби јесте да је 18 часова дозвољено рекламирање алкохолног пића које садржи више до 20 одсто алкохола, али према Закону о јаким пићима ту се сврставају сва она која су јача од 15 одсто. Зашто је овде 20 а тамо 15 процената - пита наша саговорница.
Није за утеху, али наши млади не пију алкохол ништа више у односу на вршњаке у остатку Европе и Америци. Штавише, може се рећи да Европљани највише конзумирају алкохолне напитке, кажу из Центра за омладински рад. Трећина средњошколаца први пут алкохол проба унутар своје породице, а две трећине са друштвом.
- Међутим, смањују се тешка опијања, али се повећава број оних који конзумирају алкохол, снижава се старосна граница и повећава се промет алкохола - указује на глобалне податке Марија Марић из ЦЗРО.
О неподударању законских одредби, надовезује се и на још два документа: Закон о заштити потрошача и Закон о јавном реду и миру. Први прописује у Члану 24 да се алкохол не сме продавати млађима од 18 година, док други у Члану 21 забрањује продају малолетницима млађим од 16 година.
- По Закону о јавном реду и миру поступају Министарство унутрашњих послова, комунална полиција и инспекцијски органи који немају посебан закон у овој области, одк по Закону о заштити потрошача делају Тржишна и Туристичка инпекција - појашњава начелник Одељења тржишне инспекције у Новом Саду Горан Мацура. - Мислим да би било сврсисходније да се граница у Члану 21 Закона о јавном реду и миру помери на 18. година.
Будући да су прошле године одржане јавне расправе за измену Закона о заштити потрошача, он би ове године требало да се нађе у Скупштини. Такође, према евиденцији Тржишне инспекције у Новом Саду, у протеклих десет година било је само шест пријава које су се односиле на продају алкохола малолетним особама што, наравно, не показује стварну слику стања.
- Недовољно је овај проблем у свести грађана препознат као нешто битно и значајно за здравље људи, а посебно малолетника - додаје Мацура.
Циљ истраживања које је сповео Центар за омладински рад није да у потпуности забрани конзумирање алкохола јер је тако нешто, узевши у обзир нашу традицију и културу, немогуће.
- Већином нисмо ни свесни тога колико конзумирање алкохола чини нашу свакодневицу, будући да је обавезан на сваком слављу и ручку - појашњава Марић. - Али, зашто имамо податак да је више оних који су се први пут суочили с алкохолом до 13. године од оних који су га први пут пробали након 18? Одрасли нису свесни на који начин се њихово понашање одражава на младе. Ако особа крене раније да конзумира алкохол, већа је могућност да касније неће бити здрав, нити безбедан, као и да је у већем ризику по сопствену безбедност.
Л. Радловачки