Alkohol je navika, nije potreba
Čak 97 odsto srednjoškolaca smatra da im je alkohol lako dostupan, istraživanje je Centra za omladinski rad (CZOR), a prema podacima Svetske zdravstvene organizacije alkohol je jedan od četiri uzroka smrtnosti u Evropi mladih uzrasta 15-29 godina.
Proteklih pet godina CZOR sprovodio je studije koja se tiču bezbednosti i sigurnosti dece i mladih u omladinskim aktivnostima, posebno stavljajući akcenat na prevenciju konzumiranja alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci. Naime, reč je o prvom istraživanju javnih politika u oblasti konzumacije alkohola sa fokusom na mlade, a koje je pokazalo veliku neusklađenost odredaba zakonskih i podzakonskih akata. Ceo projekat podržali su Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, Gradska uprava za sport i omladinu Grada Novog Sada i IOGT-NTO pokret iz Švedske.
- Ovde govorimo o grupi ljudi koji tek ulaze u život odraslih, a stilovi života su ti koji određuju šta će uticati na stopu smrtnosti za tu populaciju - ističe koordinatorka za javne politike CZOR Marija Marić. - Alkohol je navika, nije ljudska potreba, to je nešto što stičemo, ne rađamo se sa time. A ako govorimo o tome na takav način, onda pomenuti podatak Svetske zdravstvene organizacije ima drugačiju dimenziju.
Nacionalna strategija za mlade i Strategija razvoja zdravlja mladih marginalizovano spominju upotrebu alkohola među mladima da se, čitajući ih, ne može zaključiti da je alkohol bilo kakav problem, ukazuje Marić. U svemu nedostaje, kako dodaje, akcioni plan koji bi, sve što stoji na papiru, dao razrađenu metodologiju ili način kako da se strategije i zakoni sprovedu u praksi.
- Zapravo, ovo naše istraživanje više je okrenuto ka analizi javnih politika, ne toliko navikama mladih. Predstavili smo i određene odredbe Zakona o oglašavanju koji definiše gde se, kada i kako može reklamirati alkohol. Jedna od odredbi jeste da je 18 časova dozvoljeno reklamiranje alkoholnog pića koje sadrži više do 20 odsto alkohola, ali prema Zakonu o jakim pićima tu se svrstavaju sva ona koja su jača od 15 odsto. Zašto je ovde 20 a tamo 15 procenata - pita naša sagovornica.
Nije za utehu, ali naši mladi ne piju alkohol ništa više u odnosu na vršnjake u ostatku Evrope i Americi. Štaviše, može se reći da Evropljani najviše konzumiraju alkoholne napitke, kažu iz Centra za omladinski rad. Trećina srednjoškolaca prvi put alkohol proba unutar svoje porodice, a dve trećine sa društvom.
- Međutim, smanjuju se teška opijanja, ali se povećava broj onih koji konzumiraju alkohol, snižava se starosna granica i povećava se promet alkohola - ukazuje na globalne podatke Marija Marić iz CZRO.
O nepodudaranju zakonskih odredbi, nadovezuje se i na još dva dokumenta: Zakon o zaštiti potrošača i Zakon o javnom redu i miru. Prvi propisuje u Članu 24 da se alkohol ne sme prodavati mlađima od 18 godina, dok drugi u Članu 21 zabranjuje prodaju maloletnicima mlađim od 16 godina.
- Po Zakonu o javnom redu i miru postupaju Ministarstvo unutrašnjih poslova, komunalna policija i inspekcijski organi koji nemaju poseban zakon u ovoj oblasti, odk po Zakonu o zaštiti potrošača delaju Tržišna i Turistička inpekcija - pojašnjava načelnik Odeljenja tržišne inspekcije u Novom Sadu Goran Macura. - Mislim da bi bilo svrsishodnije da se granica u Članu 21 Zakona o javnom redu i miru pomeri na 18. godina.
Budući da su prošle godine održane javne rasprave za izmenu Zakona o zaštiti potrošača, on bi ove godine trebalo da se nađe u Skupštini. Takođe, prema evidenciji Tržišne inspekcije u Novom Sadu, u proteklih deset godina bilo je samo šest prijava koje su se odnosile na prodaju alkohola maloletnim osobama što, naravno, ne pokazuje stvarnu sliku stanja.
- Nedovoljno je ovaj problem u svesti građana prepoznat kao nešto bitno i značajno za zdravlje ljudi, a posebno maloletnika - dodaje Macura.
Cilj istraživanja koje je spoveo Centar za omladinski rad nije da u potpunosti zabrani konzumiranje alkohola jer je tako nešto, uzevši u obzir našu tradiciju i kulturu, nemoguće.
- Većinom nismo ni svesni toga koliko konzumiranje alkohola čini našu svakodnevicu, budući da je obavezan na svakom slavlju i ručku - pojašnjava Marić. - Ali, zašto imamo podatak da je više onih koji su se prvi put suočili s alkoholom do 13. godine od onih koji su ga prvi put probali nakon 18? Odrasli nisu svesni na koji način se njihovo ponašanje odražava na mlade. Ako osoba krene ranije da konzumira alkohol, veća je mogućnost da kasnije neće biti zdrav, niti bezbedan, kao i da je u većem riziku po sopstvenu bezbednost.
L. Radlovački