Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Академско заједништво за обликовање будућности

02.10.2017. 08:34 08:42
Пише:
Фото: Ректор УНС професор др Душан Николић Фото: Дневник.рс

Универзитет у Новом Саду прошле недеље био је домаћин два велика и за образовање у нашој земљи изузетно важна међународна скупа у оквиру Механизма 16+1, а под окриљем Иницијативе „Један појас, један пут“ – Петог дијалога о политикама у образовању и Четвртог конзорцијума институција високог образовања НР Кине и 16 земаља централне и источне Европе.

По речима ректора УНС-а професора др Душана Николића ова два скупа била су тематски повезана, и док су на првом учествовали високи представници ресорних министарстава држава које сарађују у оквиру Механизма 16+1, на другом су били представници осамдесет универзитета из земаља централне и источне Европе и Кине. На иницијативу УНС-а главна тема оба скупа била је заједничко јачање капацитета у области високог образовања, с  циљем да се дефинишу политички, правни и организациони оквири за сарадњу у тој области.

 

На ректорском скупу усвојена је Платформа с основним начелима којима ће се руководити учесници скупа убудуће. Које су кључне тачке ове платфоме?

„Договорено је да ће се сарадња на заједничком јачању капацитета у оквиру Механизма 16+1 заснивати на узајамном уважавању свих универзитета земаља централне и источне Европе и Кине, равноправности свих институција и непостојању било ког облика академског колонијализма, добровољном укључивању у сарадњу, интересу свих да се кроз сарадњу омогући рационалнија употреба ресурса којима универзитети већ располажу и потреби да се плански и координисано стварају нови ресурси који могу служити свим универзитетима. Такође, утврђено је да су основни, заједнички  циљеви напредак сваке академске заједнице која учествује у овом облику сарадње, јачање укупног потенцијала у области високог образовања, науке и иновација, повећање атрактивности у академском свету и мотивисање што већег броја универзитета да користе његове потенцијале, као и могућности које пружа Иницијатива појас и пут, и општи просперитет земаља које сарађују у оквиру Механизма 16+1 и Иницијативе појас и пут.


Нико не може имати све

Колико је сарадња о којој се разговарало ова два дана и са Кином, али и с осталим земљама учесницама, важна за будућност УНС-а?

„Универзитет у Новом Саду има активну и врло значајну улогу на међународном плану. Веома је важно што је од стране многих високобразовних и научних институција препознат и признат за место на ком се могу водити конструктивни дијалози. Ове две конференције високог ранга, али и многе друге активности, сведоче о томе да нисмо пасивни посматрачи, већ активни учесници у обликовању сопствене и заједничке будућности. Искрено верујемо да сарадња у оквиру Механизма 16+1 представља погодан оквир и добру прилику за јачање капацитета у области образовања, науке и иновација. Ми ћемо је искористити у интересу наше академске заједнице, али ћемо помоћи да и други универзитети остваре своје интересе. Логика је врло једноставна: нико не мора и не може имати све, али је чињеница да заједно можемо створити комплементарну образовну и научну инфраструктуру која ће у значајној мери задовољити потребе свих који учествују у њеном обликовању.“


Платформом је предвиђено да ће универзитети који су чланови Конзорцијума, у складу са начелом добровољности, размењивати податке о ресурсима којима располажу и нарочито о слободним, недовољно искоришћеним ресурсима које могу ставити на располагање другим институцијама, као и о студијским програмима које реализују и онима које желе да покрену, а за чије акредитовање и реализацију им је потребна сарадња са другим институцијама у оквиру Конзорцијума. Ови универзитети размењиваће и податке о развојним и научним пројектима чији су носиоци, као и о пројектима које би желели да покрену у сарадњи са другим институцијама у оквиру Конзорцијума, о актуелним и планираним програмима мобилности у оквиру Конзорцијума и ван њега и о међународним конференцијама и другим скуповима које организују. Подаци од значаја за сарадњу у оквиру Конзорцијума биће обједињени и ажурирани у оквиру посебне, јавне електронске базе података и биће доступни на посебном веб сајту.“

 

У Новом Саду ће у наредне две године бити седиште Секретаријата Конзорцијума. Уз част и сигурно велики посао који та функција носи, које још могућности она отвара УНС-у?

„Имаћемо врло значајну улогу у даљем развоју Конзорцијума. Бићемо на извору информација, или боље речено, бићемо извор информација о расположивим ресурсима, о међународним конференцијама, студијским програмима, о размени наставника, сарадника и студената, о развојним и научним пројектима... Задатак који је пред нама није једноставан и није лак. Међутим, Универзитет у Новом Саду има капацитете који су потребни за његову успешну реализацију. Осим тога, постоје и две организационе јединице које су специјалозоване за сарадњу са кинеским институцијама: Конфуцијев институт и Институт појас и пут. Посебну улогу у свему томе ће имати др Бојан Лалић, професор Факултета техничких нука, и др Никола Зивлак, доцент Универзитета Донхуа у Шангају, који су најзаслужнији за то што је Универзитету у Новом Саду поверено да буде домаћин обе конференције. Неке активности биће реализоване уз подршку Центра за стратегијске и напредне студије УНС-а.“



Д. Девечерски

 

Пише:
Пошаљите коментар