„Каменица 3” настаће доградњом четири спрата
Објекат у којем је смештен Центар за имиyинг дијагностику Института за онкологију Војводине биће дограђен за четири спрата и на тај начин ће бити направљена „Каменица 3“,
најавио је директор Института професор др Зоран Радовановић на прослави 51. рођендана највеће војвођанске онколошке болнице. Према његовим речима, изградњом „Каменице 3“ биће проширена поликлиничка служба, као и Дневна болница, а пацијенти ће имати на располагању и већи број постеља.
- У оквиру дневне болнице хемиотерапију добија око 300 пацијената и капацитети које имамо нису довољни за толики број оболелих. Стационарни део на радиотерапији нема довољно кревета, али је сада тешко рећи колико постеља ћемо добити доградњом, јер пројекат још увек није готов. Од четири спрата који ће бити дограђени, један или два ће бити стационарни део, а доградњом би де отворио простор и за још једну магнетну резонанцу – казао је др Радовановић и додао како се нада да ће у наредној години Институт добити још један или два линеарна акцелератора, односно апарат за зрачење, за које већ постоје бункери у старом објекту Института у које би они могли да се сместе. Оценио је да би тада, са пет апарата, постојала шанса да се укине листа за чекање на зрачење.
Радовановић је напоменуо да су уз велики ангажман запослених у овој години успели да смање листу чекања за зрачење.
- Уз два нова линеарна акцелератора, која смо добили у марту и септембру, успели смо да смањимо листу чекања са 720, колико је било 1. септембра, на 450 и то је најзначајније достигнуће у овој години – истакао је Радовановић.
Директор Института је изнео и податке да је током ове године у Институту за онкологију Војводине урађено 62.000 амбулантних прегледа, 2.300 операција и 18.000 хоспитализација, урађено око 10.000 патохистолошких анализа и око 9.000 снимања магнетном резонанцом.
Прослави 51. рођендана Института за онкологију присуствовао је и помоћник покрајинског секретара за здравство доцент др Тихомир Дуганyија, који је рекао да је Покрајинска влада сада уложила 15 милиона динара у Институт за онкологију, што показује да је здравство један од приоритета покрајинске власти.
- Овај новац је намењен Клиници за радиотерапију и биће направљена покретна рампа и степениште за бољу безбедност пацијената и запослених. Када је реч о плановима за наредну годину, очекујемо да ће бити обновљена инфраструктура и набављени нови апарати, међу којима је и магнетна резонанца којој полако истиче век, као и мамографија и апарат за комјутеризовану томографију. Током идуће и 2018. биће замењен већи број апарата, а очекујемо да ће се наставити набавка апарата за зрачење преко Секретаријата за здравство и Министарства здравља – поручио је Дуганyија.
Обележавање 51. рођендана Института за онкологију Војводине увеличали су ученици Музичке школе „Јосип Славенски“ који су извели концерт за пацијенте и запослене.
Љ. Петровић
Хемиотерапију добило 1.740 болесника
Током ове године 1.740 пацијената добило је хемиотерапију, међу којима је највише оболелих од карцинома дојке, 737, и дебелог црева, 459. Имали су 2.023 новохоспитализованих пацијената и то 615 мушкараца и 1.408 жена. Медицинске сестре су поделиле 85.575 прописаних симптоматских терапија, урадиле 58.357 медицинских нега и извеле више од 150.000 различитих активности.