light snow
0°C
04.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1155
usd
113.9588
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СРПСКО ОРУЖЈЕ ОСВАЈА СВЕТ! Ево шта Србија продаје и који производи руше рекорде у извозу?

02.01.2025. 07:00 07:00
Пише:
Извор:
Дневник/ Милан Бозокин
вс
Фото: Министарство одбране

Након турболентиних и огромних промена на домаћој и светкој политичкој и војној сцени, одбрамбена индустрија Србије није у технолошком врху, али је позната по конкурентној и квалитетној опреми и наоружању, које је поуздано и релативно једноставно за употребу.

У Србији данас 57 предузећа производи наоружање и војну опрему. Од овог броја 17 привредних друштава је у већином државном власништву и они запошљавају 12.900 радника.

Наиме, Влада Србије је на самом почетку 2020. године основала групацију Одбрамбена индустрија Србије (ОИС), коју чини 13 произвођача наоружања и војне опреме, чији је већински основни капитал државни или друштвени. У тој групацији су доказани вишедеценијки оружари: „Први партизан” (Ужице), „Прва искра – наменска” (Барич), „Милан Благојевић – наменска” (Лучани), „Слобода” Чачак, ХК „Крушик” (Ваљево), „Застава оружје” (Крагујевац), „Прва петолетка – наменска” (Трстеник), „Телеоптик-жироскопи” (Земун), „Утва – индустрија авиона” (Панчево), ФАП копрорација (Прибој), „Застава терво” (Крагујевац), „Ковачки центар” (Ваљево) и „Белом” (Београд).

min
Фото: Министарство одбране

У овој групи је и државно предузеће за трговину оружјем „Југоимпорт СДПР” са своја четири предузећа.

Осим њих, дозволу за производњу наоружања и војне опреме тренутно има још 40 предузећа, различите величине и структуре власништва. Унутар ове групације, која запошљава око 7.000 људи, највише има предузећа у категорији млаих и средњих, у већинском приватном власништву. Код ове категорије предузећа производња наоружања је најчешће допунска делатност, а основна им је у областима машиноградње, информационих технологија, оптоелектронике, возила, хемијске, текстилне и гумарске индустрије.

Адути хаубица, оклопна возила

Који су најважнији адути српске одбрамбене индустрије? То је најпре самоходна хаубица Нора Б-52 НГ „перун”, калибра 155 милиметара с дометом од 50 километара. 

Ту су и други артиљеријски системи, борбена оклопна возила, све што је потребно једном пешадијском батаљону – од аутоматске пушке, униформе, шлема, све до минобацача, извиђачко оклопно возило „Милош”, стрељачка и артиљеријска муниција, школски авион „Ласта”, балистичка заштитна опрема. За очекивати је да будући адути буду противоклопне ракете. Хибридни системи ПВО, наоружане роботизоване платформе, артиљеријски ракетни системи с вођеним пројектилима, што ће држави донети још већи девизни приход.

Оружје које производе фабрике из групације Одбрамбене индустрије Србије намењено је најпре нашој војсци, јер је циљ да она буде опрамљена најсавременијим наоружањем и опремом. У остварењу тог циља, ОИС-у помаже и држава, па су тако пре годину дана Министарство одбране и предузећа из ове групације потписали уговоре вредне 100 милиона евра. Посебан значај овог инвестирања је успостављање производних линија за серијску производњу новог наоружања и војне опреме које је уведено у Војску Србије. 

vojska
Фото: Министарство одбране

У протеклом десетогодишњем периоду, како је раније предочено , обим инвестиција Министарства одбране, ОИС-а и ЈП „Југоимпорт – СДПР” износио је 530 милиона евра.

Оруђе, оружје и муниција произведени у Србији веома су тражени и у свету, о чему говори и податак да се од њихове продаје у државни фонд слије око 500 милиона долара годишње. Примера ради, чак 90 одсто производње ужичке фабрике „Први партизан” се извози, а највећи део одлази на тржиште Сједињених Америчких Држава. Има наговештаја да би ове године приход од иностране продаје оружја мого бити и већи и достићи чак 700 милиона долара.

борна
Фото: Министарство одбране
Извор:
Дневник/ Милан Бозокин
Пише:
Пошаљите коментар