Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SRPSKO ORUŽJE OSVAJA SVET! Evo šta Srbija prodaje i koji proizvodi ruše rekorde u izvozu?

02.01.2025. 07:00 07:00
Piše:
Izvor:
Dnevnik/ Milan Bozokin
вс
Foto: Ministarstvo odbrane

Nakon turbolentinih i ogromnih promena na domaćoj i svetkoj političkoj i vojnoj sceni, odbrambena industrija Srbije nije u tehnološkom vrhu, ali je poznata po konkurentnoj i kvalitetnoj opremi i naoružanju, koje je pouzdano i relativno jednostavno za upotrebu.

U Srbiji danas 57 preduzeća proizvodi naoružanje i vojnu opremu. Od ovog broja 17 privrednih društava je u većinom državnom vlasništvu i oni zapošljavaju 12.900 radnika.

Naime, Vlada Srbije je na samom početku 2020. godine osnovala grupaciju Odbrambena industrija Srbije (OIS), koju čini 13 proizvođača naoružanja i vojne opreme, čiji je većinski osnovni kapital državni ili društveni. U toj grupaciji su dokazani višedecenijki oružari: „Prvi partizan” (Užice), „Prva iskra – namenska” (Barič), „Milan Blagojević – namenska” (Lučani), „Sloboda” Čačak, HK „Krušik” (Valjevo), „Zastava oružje” (Kragujevac), „Prva petoletka – namenska” (Trstenik), „Teleoptik-žiroskopi” (Zemun), „Utva – industrija aviona” (Pančevo), FAP koproracija (Priboj), „Zastava tervo” (Kragujevac), „Kovački centar” (Valjevo) i „Belom” (Beograd).

min
Foto: Ministarstvo odbrane

U ovoj grupi je i državno preduzeće za trgovinu oružjem „Jugoimport SDPR” sa svoja četiri preduzeća.

Osim njih, dozvolu za proizvodnju naoružanja i vojne opreme trenutno ima još 40 preduzeća, različite veličine i strukture vlasništva. Unutar ove grupacije, koja zapošljava oko 7.000 ljudi, najviše ima preduzeća u kategoriji mlaih i srednjih, u većinskom privatnom vlasništvu. Kod ove kategorije preduzeća proizvodnja naoružanja je najčešće dopunska delatnost, a osnovna im je u oblastima mašinogradnje, informacionih tehnologija, optoelektronike, vozila, hemijske, tekstilne i gumarske industrije.

Aduti haubica, oklopna vozila

Koji su najvažniji aduti srpske odbrambene industrije? To je najpre samohodna haubica Nora B-52 NG „perun”, kalibra 155 milimetara s dometom od 50 kilometara. 

Tu su i drugi artiljerijski sistemi, borbena oklopna vozila, sve što je potrebno jednom pešadijskom bataljonu – od automatske puške, uniforme, šlema, sve do minobacača, izviđačko oklopno vozilo „Miloš”, streljačka i artiljerijska municija, školski avion „Lasta”, balistička zaštitna oprema. Za očekivati je da budući aduti budu protivoklopne rakete. Hibridni sistemi PVO, naoružane robotizovane platforme, artiljerijski raketni sistemi s vođenim projektilima, što će državi doneti još veći devizni prihod.

Oružje koje proizvode fabrike iz grupacije Odbrambene industrije Srbije namenjeno je najpre našoj vojsci, jer je cilj da ona bude opramljena najsavremenijim naoružanjem i opremom. U ostvarenju tog cilja, OIS-u pomaže i država, pa su tako pre godinu dana Ministarstvo odbrane i preduzeća iz ove grupacije potpisali ugovore vredne 100 miliona evra. Poseban značaj ovog investiranja je uspostavljanje proizvodnih linija za serijsku proizvodnju novog naoružanja i vojne opreme koje je uvedeno u Vojsku Srbije. 

vojska
Foto: Ministarstvo odbrane

U proteklom desetogodišnjem periodu, kako je ranije predočeno , obim investicija Ministarstva odbrane, OIS-a i JP „Jugoimport – SDPR” iznosio je 530 miliona evra.

Oruđe, oružje i municija proizvedeni u Srbiji veoma su traženi i u svetu, o čemu govori i podatak da se od njihove prodaje u državni fond slije oko 500 miliona dolara godišnje. Primera radi, čak 90 odsto proizvodnje užičke fabrike „Prvi partizan” se izvozi, a najveći deo odlazi na tržište Sjedinjenih Američkih Država. Ima nagoveštaja da bi ove godine prihod od inostrane prodaje oružja mogo biti i veći i dostići čak 700 miliona dolara.

борна
Foto: Ministarstvo odbrane
Izvor:
Dnevnik/ Milan Bozokin
Piše:
Pošaljite komentar