СТАЊЕ У ПОЉОПРИВРЕДИ ОЧИМА СТЕВАНА МОРОВИЋА ИЗ МОЛА Ова година нас је све дотукла ПАМТИЋЕМО ЈЕ ПО СУШИ И НИСКИМ ОТКУПНИМ ЦЕНАМА
За пољопривредника Стевана Моровића из Мола ова година је била катастрофална, што због лоших цена, што великих задужења за репроматеријал, што због велике суше, након чега ће се, како тврди, неки и опоравити, али неки никад неће.
– Ова година нас је дотукла скроз – наглашава наш саговорник. – Цене су исте као пре 12-13 година. Килограм пшенице је 19 динара. Шта данас можете да купите за 19 динара? Последњих година пољопривреда тоне и дошао је крај. Нисам никога увредио, рекао сам истину.
Како наглашава, у протекле три године недостаје и хиљаду литара кише по квадратном метру, па људи оно што су у међувремену уложили, не могу да извуку.
– Принос кукуруза је од 150 кила до тоне по катастарском јутру, сунцокрета је још и нешто било, соју су многи истарупирали, није било ништа – вели Моровић, који је каријеру у аграру почео узгајањем поврћа, па све док је радила „Зора” у Молу.
Сада на око 150 јутара претежно ратари пшеницу, репу, сунцокрет, кукуруз и уљану репицу, али сеје и паприку, коју успева да наводњава јер је у делу атара ка Тиси.
– Мени су 73 године, научио сам да радим и не могу само да седим код куће, гледам телевизију и спавам, већ ја седнем у трактор – каже пољопривредник, иначе аутомеханичар, варилац, ауто-лимар, ауто-лакирер. – Кад кренете кроз њиве, шта ћете видети? Трактористу и трактор који заједно имају 110 година. Нема младих. Има оних који су почели, имали основу и капитал, али су посао баталили јер им се не исплати. Саветовао бих им да ако немају минимум 30 јутара, да и не улазе у ову причу. Што се тиче целог аграра код нас, многи људи одустају јер не могу да преживе. Социјална помоћ је већ од онога што ми зарадимо.
Текст и фото: Л. Радловачки