ПРОИЗВОДЊА ЗДРАВЕ ХРАНЕ УЗ ПРИРОДНА ХРАНИВА Коприва као ђубриво
У органској производњи ђубрива која се користе морају да буду природног порекла, а један од најпопуларнијих и најједноставнијих „рецепата” је припрема ђубрива од коприве.
За припрему је потребна пластична посуда (металне могу да измене хемијиски састав течности приликом врења), у коју се ставља уситњена коприва. Искусни баштовани препоручују да се користи кишница или барем вода која је одстајала неколико дана или седмица на сунцу. Мешавина коприве и воде се прави у размери 1 према 10.
Врење обично траје између десет дана и три седмице, уз повремено мешање.
Мешавина је сигурно спремна за употребу када поприми браон боју и више се не ствара пена. Процес тече брже уколико се ђубриво током врења налази на осунчаном месту.
Течно ђубриво од коприве добијено на овај начин може се користити за директно заливање земљишта и корена или фолијарно, прскањем биљака. Како је реч о концентрату, потребно га је разредити. Вртлари препоручују да, уколико се користи за заливање, треба га разблажити с водом у односу 1 према 10, а уколико се примењује фолијално, раствор се прави у размери 1 према 20 или 25.
Треба подсетити и да је у органској пољопривредној производњи забрањена употреба синтетичких ђубрива. Уместо тога, пољопривредници који се баве овом производњом се ослањају на природне и органске изворе хранљивих материја како би обогатили земљиште и поспешили раст биљака. Кључни принципи овакве пољопривреде укључују здравље земљишта, биодиверзитет и одрживост. Прописи у вези са праксама ове пољопривреде могу се разликовати од земље до земље, тако да је од суштинског значаја да се произвођачи придржавају локалних стандарда и смерница за органску сертификацију.
Текст и фото: С. К.