ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ ТЕЛЕЧКЕ НАШЛИ УСПЕХ У ОРГАНСКОЈ ПРОИЗВОДЊИ: Како рогови подолског говечета доносе двоструку цену!
Телечка, село на размеђу Сомбора и Бачке Тополе, одвајкада је словило као насеље вредних и инвентивних пољопривредника, али захваљујући, пре свега, Валерији Балинт последње две деценије постала је права оаза органске производње, не само индустријске паприке, мака, слачице и коморача, већ и житарица и уљарица.
Окупљени око немачког партнера који на сличан начинорганизује органску производњу био-зачина безмало у сваком кутку планете, откупљивача њихових производа „Еколанд фармс”, сигурност у производњи су пронашли захваљујући предузимљивости ове енергичне жене, коју одликује непресушна воља за непрекидним радом.
- Пре двадесет година сам отишла у посету пријатељима у Немачкој и понела им нашу домаћу, овдашњу алеву паприку, по којој је Телечка надалеко позната – присећа се почетака масовне органске производње у свом селу Валерија Балинт, која је не само произвођач на чак 30 властитих хектара, већ и агроном, специјалиста заштите биља са вишедеценијским искуством. – Тамо сам чула да наш садашњи партнер, који поседује и велики погон за прераду меса али и ланац продавница био-зачина, тражи добру паприку, па сам му тако, у малој кеси, однела наш производ на анализу. Од 15 понуђених узорака наш је, након анализе, оцењен као најбољи, па су ме позвали после две недеље и одмах дошли у Телечку да се договоримо о сарадњи. Окупила сам на тај разговор неколико заинтересованих сусељана и тако је све и кренуло – вели Балинтова, према чијим речима у овом својевресном кластеру послује десет већих произвођача, од којих се њих троје бави искључиво органском и биодинамичком производњом.
Извоз у Немачку
Што због плодореда, што због новоусвојене животне филозофије, тек ови Телечани су велики произвођачи органских житарица, попут пшенице и јечма, али и кукуруза, соје и сунцокрета.
Све ове органске производе Телечани такође извозе у Немачку.
- Наравно, због строгих европских сертификационих стандарда које морамо да испунимо, сејемо искључиво наше нетретирано семе са тавана, наравно са изузетком хибрида кукурза и сунцокрета, па су приноси нешто мањи, али цена овако квалитетног производа све то надокнади – појашњава саговорница и као доказ исплативости оваквог вида производње наводи чињеницу да, на пример, соја постиже двоструко већу цену од конвенционално произведене.
Како органска производња почиње од квалитета земље, пуно пажње телечки биопроизвођачи поклањају овом сегменту, па користе пострно сејану слачицу као зеленишно ђубриво и стајњак са органских фарми, али имају и свој несвакидашњи „рецепт” за супериорно фолијарно ђубрење.
- Сарађујемо са једном органском фармом подолских говеда у Бачкој Тополи, па у тај стајњак стављамо и рогове подолског говечета, третирамо га валеријаном, покривамо сламом и остављамо годину дана да такво ђубриво зри. Ово се ради како би се намножиле позитивне бактерије, па након сазревања оваквог ђубрива, растварамо га у води и специјалним прскалицама третирамо усеве. То је патент органских произвођача у Телечкој који се показао као изузетно успешан. Како се сви наши производи, на рачун немачког партнера, сертификују као органски и у Србији и у Немачкој, избегавамо заливне системе, пошто је онда неопходна и анализа воде, па паприку не садимо из расада, већ из семена, што донекле усложњава производњу, али већа цена то све надокнади – каже Валерија Балинт.
Текст и фото: М. Миљеновић