ФАРМА МОЖЕ ДА СЕ РАЗВИЈЕ И НА САМО 300 КВАДРАТА Микробиље и клице најздравији на тањиру МЛАДИ БРАЧНИ ПАР СПОЈИО ЉУБАВ ПРЕМА ПРИРОДИ И ПРЕДУЗЕТНИЧКИ ДУХ
Здравље кроз уста улази, каже стара српска пословица, а за Сашу и Весну Мјазга из Суботице то је много више од речи – то је начин живота.
Овај млади брачни пар одлучио је да споји љубав према природи са предузетничким духом, креирајући пољопривредно газдинство које се бави узгајањем клица и микробиља. Њихова мала фарма, смештена на свега 16 квадратних метара унутрашњег простора и 300 метара спољне површине, данас је позната под називом „Мамине клице”, и постаје синоним за здраву исхрану у њиховом крају.
- Људи често занемаре оно најздравије на тањиру - каже Весна, пољопривредница и суоснивач газдинства. - У ресторанима, декорација од руколе или спелте заврши на ивици тањира, а заправо су управо те биљке праве нутритивне бомбе.
Микробиље и клице нису само естетски додатак оброку – оне су чувари здравља. Научне студије показују да ове мале биљке садрже и до 40 одсто више витамина него њихове зреле варијанте. Саша и Весна су то препознали и одлучили да своју будућност граде управо на овој врсти пољопривреде.
- Клице броколија, на пример, познате су по томе што могу да помогну у спречавању раста канцерогених ћелија, сунцокрет је одличан за рад штитне жлезде, док киноа делује противупално, а спелта помаже у регулисању шећера у крви - наводи Весна.
Њихово знање о биљкама не долази само из љубави према здравом животу, већ и из истраживања и посвећености. Сваки пут када неко из Суботице и околине наручи „Мамине клице”, не добија само производ, већ и део филозофије живота која тежи ка природном и чистом. Оно што највише привлачи њихове муштерије јесте једноставност употребе ових производа. Весна са осмехом објашњава како је за припрему нутритивно богате салате потребно свега 80 грама микробиља, а клице се могу додавати готово свему – од јогурта, преко сирева, до орашастих плодова.
- Најважније је да се не стављају у врелу храну, јер тако губе своја хранљива својства - саветује она.
У плану и овчарство
Иако је фокус њиховог рада на микробиљу и клицама, планови Саше и Весне ту не стају.
- У будућности бих волео да се бавим и овчарством - каже Саша, док додаје да желе проширити и воћарство, као и пчеларство, које већ сада заузима значајно место на њиховом газдинству.
Иако је фокус њиховог рада на микробиљу и клицама, планови Саше и Весне не стају ту.
- У будућности бих волео да се бавим и овчарством - каже Саша, док додаје да желе проширити и воћарство, као и пчеларство, које већ сада заузима значајно место на њиховом газдинству.
Њихов пут није био лак, али уз подршку заједнице и све веће интересовање за здраву исхрану, верују да је будућност светла.
- Људи полако почињу да препознају значај здраве хране - додаје Весна. - Више није реч само о естетици, већ о уносу витамина и минерала који су потребни нашем телу.
Овај млади пар из Суботице је пример како се из малих иницијатива могу развити велики снови. „Мамине клице” нису само пословни подухват, већ и мисија која враћа природу на наш тањир – једноставно, здраво и у складу са нашим потребама.
Текст и фото: Сандра Иршевић