СВЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ О ПОРЕЗУ НА ПРЕНОС АПСОЛУТНИХ ПРАВА, ЕВО КАДА ПОРЕСКА УПРАВА ИЗЛАЗИ НА ТЕРЕН Oве уговоре стручњаци зову "УЗ ВОДУ И НИЗ ВОДУ"
Милић Ђоковић, стручњак из групације посредника у промету непокретности из Привредне коморе Србије, истиче за „Јутарњи програм“ РТС1, да је 2,5 посто основица за порез на пренос апсолутних права свих уговора који су теретни.
Од 1. јануара 2025. године, према најновијим изменама закона, послови утврђивања, наплате и контроле пореза на пренос апсолутних права прелази у надлежност јединица локалне самоуправе.
Решење стиже у року од годину до годину и по дана
-Не плаћа се порез само на куповину, и на наслеђе, на размену непокретности, на заједничкој градњи. Разне су ту врсте пореза. Пореска управа има права да промени ту стопу по закону од 60 дана уколико она није тржишна. Пореска управа има своје критеријуме за процену, да ли је то реална цена коју сте уписали у уговору или није, они то на основу својих компаративних ставки провере. Када се овери уговор код јавног бележника, онда он шаље пореској администрацији локалне самоуправе. То решење је доста споро и стигне понекад и за годину, годину и по дана. Имате рок од 15 дана да платите када вам стигне решење- истиче Ђоковић.
Како наглашава, порески обвезник је продавац, али се дешавало да продавци нису српски држављани.
-У уговорима саветујемо свима да се напише пореско пуномоћје, где ће продавац овластити купца да он буде потписник, неко ко ће платити порез у његово име. Купци првог стана су ослобођени овог пореза, имају смањење пореза на добит, тзв. ПДВ-а. Ту постоје два услова- да немате некретнину од 1. јуна 2006. године. Имате ослобађање 40 квадрата на себе као носиоцу и 15 квадрата за чланове домаћинства који су пријављени на истој адреси. Пореза на пренос апсолутних права сте ослобођени ако је прва куповина и на стару и на нову градњу. Уговор о поклону не плаћамо порез. Ту има варијанта „уз воду и низ воду“. Када родитељи купују деци не плаћају порез, а када деца купују родитељима то је „уз воду“ ту се плаћа порез и ту је теже.
Ђоковић објашњава да Пореска управа може да изађе на терен да види у каквом је стању некретнина и то у два случаја.
-То је када клијент није задовољан или када Пореска управа није задовољна. То се дешава често. Пореска управа може да буде незадовољна када се у уговору наведе мања цена, нпр. од 1.500 евра по квадрату за стан у Таковској, а то онда није у реду. А можда и тај стан у катастрофалном стању, поткровље које прокишњава. Али, локација и спратност утичу на то- закључио је стручњак из Привредне коморе Србије.