SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O POREZU NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA, EVO KADA PORESKA UPRAVA IZLAZI NA TEREN Ove ugovore stručnjaci zovu "UZ VODU I NIZ VODU"
Milić Đoković, stručnjak iz grupacije posrednika u prometu nepokretnosti iz Privredne komore Srbije, ističe za „Jutarnji program“ RTS1, da je 2,5 posto osnovica za porez na prenos apsolutnih prava svih ugovora koji su teretni.
Od 1. januara 2025. godine, prema najnovijim izmenama zakona, poslovi utvrđivanja, naplate i kontrole poreza na prenos apsolutnih prava prelazi u nadležnost jedinica lokalne samouprave.
Rešenje stiže u roku od godinu do godinu i po dana
-Ne plaća se porez samo na kupovinu, i na nasleđe, na razmenu nepokretnosti, na zajedničkoj gradnji. Razne su tu vrste poreza. Poreska uprava ima prava da promeni tu stopu po zakonu od 60 dana ukoliko ona nije tržišna. Poreska uprava ima svoje kriterijume za procenu, da li je to realna cena koju ste upisali u ugovoru ili nije, oni to na osnovu svojih komparativnih stavki provere. Kada se overi ugovor kod javnog beležnika, onda on šalje poreskoj administraciji lokalne samouprave. To rešenje je dosta sporo i stigne ponekad i za godinu, godinu i po dana. Imate rok od 15 dana da platite kada vam stigne rešenje- ističe Đoković.
Kako naglašava, poreski obveznik je prodavac, ali se dešavalo da prodavci nisu srpski državljani.
-U ugovorima savetujemo svima da se napiše poresko punomoćje, gde će prodavac ovlastiti kupca da on bude potpisnik, neko ko će platiti porez u njegovo ime. Kupci prvog stana su oslobođeni ovog poreza, imaju smanjenje poreza na dobit, tzv. PDV-a. Tu postoje dva uslova- da nemate nekretninu od 1. juna 2006. godine. Imate oslobađanje 40 kvadrata na sebe kao nosiocu i 15 kvadrata za članove domaćinstva koji su prijavljeni na istoj adresi. Poreza na prenos apsolutnih prava ste oslobođeni ako je prva kupovina i na staru i na novu gradnju. Ugovor o poklonu ne plaćamo porez. Tu ima varijanta „uz vodu i niz vodu“. Kada roditelji kupuju deci ne plaćaju porez, a kada deca kupuju roditeljima to je „uz vodu“ tu se plaća porez i tu je teže.
Đoković objašnjava da Poreska uprava može da izađe na teren da vidi u kakvom je stanju nekretnina i to u dva slučaja.
-To je kada klijent nije zadovoljan ili kada Poreska uprava nije zadovoljna. To se dešava često. Poreska uprava može da bude nezadovoljna kada se u ugovoru navede manja cena, npr. od 1.500 evra po kvadratu za stan u Takovskoj, a to onda nije u redu. A možda i taj stan u katastrofalnom stanju, potkrovlje koje prokišnjava. Ali, lokacija i spratnost utiču na to- zaključio je stručnjak iz Privredne komore Srbije.