КАКО ЈЕ НАЈИСПЛАТИВИЈЕ ШТЕДЕТИ У СРБИЈИ? Ако имате 100.000 динара, и уложите, врати вам се...
Крајем 2024. године динарска штедња становништва достигла је највиши ниво и износила је 191,2 милијарде динара.
Поред и даље присутних глобалних неизвесности, динарска штедња становништва наставила је да расте у другом делу 2024. године (за 30,1 милијарду динара - 18,7%). Током 2024. године динарска штедња је остварила рекордни годишњи раст од 53,3 милијарде динара, што је повећање од 38,6%.
У протеклих дванаест година, динарска штедња је била исплативија од девизне штедње - како у кратком, тако и у дугом року, што је потврдила најновија полугодишња анализа исплативости динарске и девизне штедње, урађена за период од децембра 2012. до децембра 2024. године, саопштено је из Народне банке Србије.
Већој исплативости штедње у домаћој валути у односу на штедњу у еврима, осим виших каматних стопа на динарску штедњу него на штедњу у еврима и неопорезивања прихода од камате на динарску штедњу насупрот опорезивању прихода од камате на девизну штедњу по стопи од 15%, допринела је достигнута и одржана макроекономска и финансијска стабилност у протеклим годинама, посебно у условима глобалних криза, када су одмерене и правовремене мере монетарне и фискалне политике одиграле кључну улогу.
Просечан износ динарске штедње по партији крајем 2024. године износио је 192.000 динара, а просечан износ девизне штедње по партији крајем 2024. године износио је 3.605 евра.
Учешће проблематичних кредита у укупним кредитима је од почетка примене Стратегије за решавање питања проблематичних кредита значајно смањено и у новембру 2024. године износи 2,7%.
Већа исплативост динарске у односу на девизну штедњу – резултати анализе
Сагледавањем исплативости штедње орочене на годину дана (од децембра 2012.), која је реорочавана у периоду од дванаест година, утврђено је да би штедиша на улог од 100.000 динара на крају периода орочења, у децембру 2024. године, добио готово 48.000 динара (преко 400 евра) више од штедише који би у том периоду на штедњу у еврима положио противвредност истог износа (прерачунато по просечном курсу динара према евру у месецу орочења) (Табела 1).
Такође, и динарска штедња орочена на годину дана, која није занављана, била је исплативија од штедње исте рочности у еврима у готово свим посматраним годишњим потпериодима (преко 98 одсто).
Штедиша који је од децембра 2023. године штедео у домаћој валути, на уложених 100.000 динара, добио би у децембру 2024. преко 2.200 динара више од штедише који би у истом периоду орочио 100.000 динара у еврима.
И динарска штедња орочена на три месеца била је исплативија од такве штедње у еврима у преко 90% посматраних потпериода, а штедња орочена на две године у свим посматраним потпериодима.
Дакле, према анализама, у периоду од протеклих дванаест година било је исплативије штедети у динарима, без обзира на рок орочења штедње.
С обзиром на то да динаризација финансијског система представља један од важних циљева Народне банке Србије, анализе исплативости штедње ће и даље бити једна од редовних активности Народне банке Србије, која ће и убудуће наставити да подржава и подстиче штедњу у домаћој валути.
B92.net