ДОБРЕ ВЕСТИ ПРЕД КРАЈ ГОДИНЕ Станови су још прескупи, али стабилизација на помолу!
Тржиште некретнина у Србији нарочито у последњем кварталу доживело је пад, иако је Бруто друштвени производ у последње две године доживео пораст, ситуација са некретнинама је другачија.
Промет некретнинама пре две године износио је седам милијарди динара, да би током 2023 био смањен за још пола милиона динара и износи је 6,5 милиона. Према речима Даворке Тасић, стручњакиње за некретнине, ни у текућој години није дошло до значајније стабилизације тржишта. Она је Бизпортал казала да тржиште некретнина бележи стагнацију која траје још од половине прошле године.
– Половином 2023. године тржиште је почело да стагнира, промет је у односу на 2022. годину драстично опао. Тај тренд се наставио и током ове године па на тржишту некретнина још увек имамо стагнацију. Имамо велики број некретнина, а потражња је мања од очекиване. Такође када је реч о ценама иако је смањена потражња, оне нису пратиле тај тренд и нису пале – изјавила је Даворка Тасић.
Како показује Извештај о ценама некретнина Републичког геодетског завода (РГЗ) за други квартал, на годишњем нивоу цене станова су повећане за 4,68 одсто.
У Београду су цене порасле нешто испод четири одсто у просеку у другом тромесечју ове у односу на исти период прошле године. Највећи раст цена забележен је у Јужној и Источној Србији – чак 7,4 одсто.
Према подацима РГЗ број уговора о купопродаји станова повећан је за 7,5 одсто међугодишње, након пада од 0,4 одсто у прва три месеца. Иначе, целу 2023. годину бележи се из квартала у квартал годишњи пад промета, у појединим кварталима и по 20 одсто.
Наша саговорница каже да су цене станова за сада превисоке. Како је објаснила и у најудаљенијим деловима Београда купци стана не могу пазарити “пристојну“ некретину испод 120.000 евра. Она се због тога обрадовала поводом најаве субвенционисања станова за младе. Према њеном мишљењу и тренутној ситуацији на тржишту некретнина, то је једини начин да се до новца за стан и дође.
– Радује ме предлог програма, нарочито из разлога што су станови прескупи, наравно, неопходно је још дорадити овај предлог. Не знам да ли кроз субвенције, али држава мора још мало да доради овај предлог. То може бити на пример, кроз изградњу станова које би држава градила, као што је имала програм за полицију и војску. Да квадрат стана буде јефтинији, према садашњој цени квадрата то је много – навела је Тасић и додала:
– Мора се предвидети начин како да се осигурају банке, јер је овако ризик за њих огроман, па ће и саме банке то наплатити. Ако учешће буде један или пет одсто, колико се помиње. Претпостављам да ће и саме банке тражити неко додатно осигурање. Такође, још једна од ставки коју треба уредити је и продужетак рока отплате, пошто сада банке у својој регулативи немају одобравање кредита на 40 година.То је једна од ставки које треба ускладити, јер се према садашњим правилима у Србији кредит одобрава максимално на 30 година, али уз мало промишљања доћи ће се до решења – објаснила је Тасић за Бизпортал.
Према њеном мишљењу, сада је прави тренутак за тај програм, јер су и закупнине станова превисоке, па је могућност да млада особа дође до крова над главом сведена на минимум.
Укупна вредност прометованих станова у другом тромесечју ове године износила је 978 милиона евра. То је за 7,3 одсто више од 913 милиона евра из истог периода претходне године. Староградња је од почетка априла до краја јуна међугодишње поскупела за 4,4 одсто, а новоградња за 5,15 одсто. Даворка Тасић очекује повећање продаје нарочито због пројеката чији завршетак се очекује током наредне године.
– Што се тиче предвиђања за наредну годину у овом тренутку само можемо да се надамо некој стабилизацији. Јануар и почетак фебруара су према традицији успавани и ту не очекујем неки помак. Међутим, надам се да ће током следеће године доћи експанзије. Велики пројекти су пред нама. Ту је и Експо имаће доста станова, очекујем добру понуду. Мислим да ће и даље бити угрожена староградња, јер је ту продаја ниска. И до сада када је о продаји реч људи се одлучују да уђу у нови стан, тамо где није потребно додатно улагање. Са становима у староградњи, поред високих трошкова куповине, купац мора да уложи значајна средства за реновирање. Ипак, искрено очекујем побољшање и заиста му се надам – закључила је Даворка Тасић.
Биз Портал