БИТКОИН - СВЕТЛА БУДУЋНОСТ ИЛИ ПРОЛАЗНИ ТРЕНД? Ево шта каже стручњак за криптовалуте Иван Андрејевић
Биткоин је постао синоним за дигиталну револуцију у финансијама. Док су га многи у почетку одбацивали као пролазну модну појаву, данас је јасно да је променио начин на који размишљамо о новцу, вредности и економији.
Како ће се развијати тржиште криптовалута у наредним годинама? Да ли је Биткоин заиста будућност, или ће га заменити нека нова технологија? И да ли ће се криптовалуте потпуно интегрисати у традиционалне банке? На сва та питања одговоре даје Суботичанин Иван Андрејевић, суоснивач ЦТБ Crypto & Consulting и аналитичар тржишта криптовалута, који је у разговору поделио своје виђење тренутних и будућих трендова на овом тржишту.
Када је реч о кретању цена Биткоина у кратком року, Андрејевић је, као и многи аналитичари, опрезан, али оптимистичан. Иако тржиште криптовалута уме да буде веома волатилно, он сматра да ћемо у наредним месецима бити сведоци стабилности, уз мања кретања цена.
"Када погледамо ширу слику, јасно је да се Биткоин налази у фази масовног усвајања и, уз све позитивне факторе, цена може расти," објашњава Андрејевић.
"И то није само тренутна ствар. Биткоин је сада прешао из фазе 'алтернативне' имовине у нешто што је заиста релевантно на глобалном тржишту. Такође, све више држава користи Биткоин као начин заштите свог капитала од инфлације. Тако да, докле год постоји потреба за сигурним складиштем вредности, Биткоин ће расти, јер он пружа решење за проблеме са којима се суочавају многе економије”, додаје наш саговорник.
Андрејевић напомиње да је употреба криптовалута у свету већ надмашила трансакције на традиционалним платним мрежама као што су Виса и PayPal. Према подацима Светске централне банке, усвајање криптовалута расте истом брзином као што је то био случај са интернетом у његовим раним годинама.
"Иако је усвајање криптовалута још увек у зачетку, садашње бројке указују на то да је ова технологија већ ушла у маинстреам," закључује Андрејевић.
Преокрети на тржишту: Глобална економија као кључни фактор
Тржиште криптовалута није имуно на преокрете, који се, како Андрејевић истиче, дешавају свакодневно. Ипак, он сматра да су то природни процеси који нису много различити од оних у традиционалним финансијским тржиштима, као што су акције или инвестиције у стартупе.
"Преокрети на тржишту криптовалута су свакодневна појава, али то не значи да су драматични. У ствари, такви преокрети су слични онима који се дешавају на традиционалним тржиштима капитала. Важно је да инвеститори разумеју да су криптовалуте, нарочито Биткоин, у суштини акције компанија, само што су издате на модерној, сигурној технологији – blockchainu," objašnjava он.
Он се осврнуо и на променљиве регулаторне политике, нарочито у Сједињеним Америчким Државама, које су имале велики утицај на тржиште. Америчка Комисија за хартије од вредности (СЕЦ) и њена политика према криптовалутама изазвали су поделе међу законодавцима.
"Покушаји СЕЦ-а да сузбије крипто индустрију заправо су наишли на озбиљан отпор. Државни тужиоци из 18 америчких држава туже СЕЦ, сматрајући да је агенција неуставно прекорачила своја овлашћења и спроводила неоправдан прогон. Ове промене јасно показују да, упркос почетним потешкоћама, криптовалуте постају део званичне економске сфере," каже Андрејевић.
Посебно је занимљиво да је управо став Америке према криптовалутама постао пресудан за одлуку многих стартупа и предузетника да преместе своје пословање у друге државе.
"Већ сада видимо да се бројне компаније селе из Америке и настављају пословање у земљама које су пријатељски настројене према криптовалутама, као што су Швајцарска, Јапан, Пољска, и Ел Салвадор," додаје он.
Биткоин: Дигитално злато или ипак нешто више?
Питање конкуренције Биткоина је и даље једно од најчешће постављаних питања на тржишту. Међутим, Андрејевић сматра да Биткоин није само криптовалута, већ много више од тога - он је, како каже, "дигитално злато". "Биткоин је јединствен, јер је његова количина ограничена, што значи да га не можемо штампати по вољи, као што то раде централне банке са фиат валутама. У том смислу, Биткоин је сличан злату, али са огромном предношћу – ограничен је, што га чини отпорним на глобалне инфлације," објашњава он.
Друштвени и економски аспекти употребе Биткоина такође заслужују пажњу. Андрејевић наглашава да Биткоин не служи само као средство очувања вредности, већ и као механизам за глобалну поделу оригиналних података.
"Blockchain омогућава сигурно дељење оригиналних података на интернету, без могућности измене или фалсификовања. Компаније које желе да заштите своје податке све више препознају предности blockchain технологије, јер она гарантује сигурност и интегритет података," каже Андрејевић.
Криптовалуте у банкама: Еволуција новца
У последње време све више земаља разматра могућност увођења својих дигиталних валута, што нас води ка будућности у којој ће криптовалуте постати не само финансијска алтернатива, већ и основни механизам за пренос вредности. Андрејевић верује да је то само питање времена.
"С обзиром на све предности криптовалута – брзину, сигурност и ниже накнаде за трансакције – јасно је да је то природан корак у еволуцији новца. Наравно, банке ће бити ту да омогуће ширу употребу, баш као што су то чиниле и с претходним иновацијама, попут платних картица и онлине трансфера," објашњава он.
Међутим, Андрејевић напомиње да то неће бити лак пут. "Криптовалуте су још увек у фази интеграције у традиционалне системе. На пример, у многим државама, укључујући Србију, и даље имамо проблем са основним прихватањем online плаћања, а камоли са коришћењем криптовалута. Ипак, у многим развијеним земљама, више од 20% људи користи криптовалуте, док у Србији тај број није ни 2%. Због тога ће бити потребно много више едукације и промоције да би се ове технологије потпуно интегрисале," каже Андрејевић.
Ризици: Незнање је највећи непријатељ
Као и свака нова технологија, криптовалуте доносе одређене ризике. За Андрејевића, највећи ризик није толико сам систем, колико незнање и неискоришћавање предности које он нуди.
"Криптовалуте, попут Биткоина, нису савршене, али нису ништа лошије од било које друге технологије. Проблем је што је едукација о криптовалутама још увек на веома ниском нивоу, и људи оклевају да уђу у овај свет јер не разумеју како функционише," каже Андрејевић.
Он такође говори о растућој забринутости због online prevara, али истиче да број превара у вези са криптовалутама није ништа већи од превара у другим индустријама.
"Преваре у крипто свету су статистички ређе него, рецимо, у грађевинској индустрији. Преваре нису повезане са технологијом, већ са људима. Увек је то питање едукације и одговорног коришћења," закључује Андрејевић.
Биткоин и криптовалуте су ту да остану
На крају је јасно да криптовалуте, а посебно Биткоин, нису пролазни тренд, већ технологија која мења глобални финансијски пејзаж. У времену када свет све више тражи сигурна и ефикасна решења за очување вредности, Биткоин и други облици дигиталног новца постају неизбежна алтернатива традиционалним банкама и фиат валутама. Иако постоји много изазова, од регулаторних питања до едукације корисника, јасно је да су криптовалуте будућност. И то није само теорија – то је већ реалност коју живимо.
С. Иршевић