СРБИЈА И НОВИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ Водоник као гориво будућности
„Кластер за пројекте водоника је изузетно важан и ми смо се окупили на конференцији о водонику да бисмо направили мрежу људи који ће се у будућности бавити водоником”, изјавио је декан Машинског факултета Универзитета у Београду Владимир Поповић.
Додао је да је он као декан Машинског факултета на скупу како би испред научне заједнице подржао ову причу, јер, како је рекао, без кадрова и без едукације прича о употреби водоника нема никаквог смисла.
“Верујем да је водоник гориво будућности и да ћемо, хтели не хтели, морати да идемо у том правцу, јер околности и све што се дешава у свету нас тера у том правцу”, рекао је он новинарима на Другој београдској међународној конференције о водонику “Зелени водоник као путоказ енергетске транзиције”. Конференцију организују Кластер за развој пројеката водоника и портал Енергија Балкана, уз подршку релевантних домаћих и међународних институција, укључујући Министарство рударства и енергетике, ЕУ делегацију у Србији, Енергетску заједницу, Електропривреду Србије, Електромрежу Србије и Привредну комору Србије. Одговарајући на питање где је шанса Србије када је реч о коришћењу водоника, оценио је да Србија као мала земља не може да буде кључни фактор у развоју технологије и да ће она примењивати технологије које се развијају.
Што се тиче светских решења, рекао је да се и тамо технологија употребе водоника тек развија и да је, на пример, претходних деценија било више покушаја да се направе возила. “Сада имамо причу са горивим ћелијама, која је добра и ја верујем да је то у ауто-индустрији свакако будућност, краткорочно посматрано а можда и дугорочно, јер хибриди су возила која у овом тренутку, чини ми се, имају најбољу расподелу онога што нам дају и онога што можемо да користимо”, рекао је Поповић.
Директор Електропривреде Србије Душан Живковић изјавио је да је та компанија почела анализу могућности и оправданости коришћења постројења за производњу и складиштење водоника и горива на бази тог хемијског елемента. Циљ тих анализа, према његовим речима, јесте да се укаже на могућности водоника и како ЕПС може покренути његову употребу у свом пословном процесу.
Живковић је истакао да је глобално тржиште зеленог водоника у експанзији, као и да је његова употреба за српску привреду изазов, али и прилика у процесу декарбонизације. “Посебно имајући у виду да енергетска транзиција и декарбонизација нису реалност само енергетике, већ и целе привреде и целог друштва, Електропривреда Србије има жељу и посвећена је томе да буде лидер у овим трансформацијама”, рекао је Живковић на конференција “Зелени водоник као путоказ енергетске транзиције”.
Е. Д.