НАЗИРЕ СЕ НЕКОЛИКО МОГУЋИХ РЕШЕЊА ЗА НИС Компанија унапред исплаћује плате запосленима, ЕВО КАДА БАНКЕ ОБУСТАВЉАЈУ ПЛАЋАЊА
Пословодство Нафтне индустрије Србије (НИС) најавило је запосленима да ће у среду унапред добити фебруарску плату.
Разлог раније исплате зарада је бојазан да неће бити новчане масе за исплату редовних зарада због најаве банака да ће у склопу америчких санкција уведених НИС-у, обуставити сва међународна плаћања 28. фебруара, преноси Бета, позивајући се на портал Компас-инфо.
Запослени у НИС-у добили су јутрос обавештење да ће фебруарска плата бити исплаћена унапред. Незванично се разматра да се до краја овог месеца авансно исплати и плата за март.
„С обзиром на то да се активно ради на проналажењу коначног решења у вези са санкцијама САД нашој компанији, одлучено је да се авансна исплата фебруарских зарада реализује до 19. фебруара. Наша компанија је ову одлуку донела како би обезбедила сигурност и заштиту и одржала финансијску и социјалну стабилност запослених“, наводи се између осталог у мејлу којим су обавештени запослени, а у који је Компас-инфо имао увид.
Према сазнању Компаса, НИС и Влада Србије незванично разматрају неколико решења, а сва се своде на то да се пронађе посредник за куповину нафте и опреме на међународном тржишту.
Једно решење је да нека од иностраних нафтних компанија (незванично се спомиње МОЛ) купује за НИС нафту на светском тржишту, коју ће овој компанији препродати у Србији, а за узврат добити повољнију цену када се у рафинеријама НИС-а сировина преради у нафтне деривате.
Друго решење је да Влада Србије формира Агенцију за нафтне деривате која би се бавила куповином и увозом нафте, а потом би је у Србији препродавала свим заинтересованим странама, укључујући и НИС.
Треће решење је да се формира приватна фирма која би се бавила куповином и увозом сирове нафте, а потом препродавала НИС-у у Србији.
Руска страна је према незваничним сазнањима Компаса вољна да Србији прода шест одсто удела у НИС-у, чиме би руски удео спао на 49 одсто.
Кремљ је наводно званичним каналима саопштио Влади Србије да је то једини уступак на који руска страна може да пристане и да у овом тренутку нису заинтересовани за продају НИС-а.