"СИГУРНА ЛУКА"
Купују га сви, тражња расте на дневном нивоу! СРБИ НАВАЛИЛИ НА ЗЛАТО Повећана куповина за 300 одсто
Племенити метал и „сигурна лука“ достигао је нови рекорд а највише нивое бележи и куповина злата у Србији, кажу продавци инвестиционог злата.
Злато је у четвртак на спот берзама порасло изнад 2.950 долара по унци, достигавши нови рекордни ниво. Потражња људи с новцем за сигурним уточиштем наставља да расте услед глобалних несигурности, и геополитичких и економских, „потпаљених“ царинским тарифама америчког председника Доналда Трампа.
Цена злата у континуитету расте од јануара прошле године. У 2024.години забележен је раст вредности злата већој од 40 одсто. Разлог за то биле су, доминантно, тензије на Блиском истоку и геополитика која је обележила прошлу годину. Кретања каматних стопа скоро да немају никакав значај на кретање вредности злата у прошлој и овој години, која је почела истим трендом као и 2024. Тражња у 2024.години у нашој земљи је увећана 100 одсто у односу на 2023.годину а у првим месецима ове године увећана је за чак 400 одсто у односу на исти период прошле године, каже за Ранко Јоцовић из Златаре Голд, једног од водећих продаваца инвестиционог злата у Србији.
Долазак председника Трампа на власт је свакако турбулентан глобално, јер је већи део света сматрао је да ће довести до прекида рата у Украјини и смиривања сукоба широм света, због чега су расле берзе, каже Јоцовић.
До тога још није дошло али сада видимо неке конкретне помаке. Оно што је још видљивије да да је нова економска политика САД и мере у форми царина према Канади, Кини и још неким земљама, утицало прогресивно на кретање вредности злата. А како се велики део САД снабдевао инвестиционим златом из Канаде, дошло је је до миграције агрегатне тражње према европским ковницама, које постају главни глобални партнер за набавку највреднијег племенитог метала. То је довело до рекордне тражње продаје злата на глобалном нивоу, објашњава саговорник.
Србија не заостаје много
Ни наше тржиште не одступа од глобалног тренда. Раст вредности злата у прошлој години и у првим месецима ове године, усмерио је велики број физичких и правних лица да улажу у инвестиционо злато.
Тражња на нашем тржишту из дана у дан је све је већа. Велики број улагача је за годину дана остварио зараду од 37 одсто на уложени новац. Улагање у злато које је било је познато као сигурно дугорочно улагање, новонастале околности учиниле су, да постане ефикасно са значајним финансијским бенефитом у форми остварене зараде на уложени новац и као краткорочно улагање – напомиње Јоцовић.
А у злато не улажу само појединци са новцем већ све чешће и компаније.
Улаже се онај део пословне акумулације која је налази на пословном рачуну, а који није потребан за обављање свакодневне пословне активности. Ту мали проблем прави недостатак међународног рачуноводственог стандарда који би рачуновођама дао јасне смернице како да воде ову имовинску класу. Из искуства можемо рећи, да се инвестиционо злато рачуноводствено води на пословним залихама привредног друштва и на крају пословне године вреднује се у складу са међународни рачуноводственим стандардом према којем се вреднују пословне залихе привредног друштва, истиче Јоцовић за БизПортал.
Да је губитак за злату готово немогућ, бар не у овим околностима и на кратак рок, показује кретање цене која је данас поново оборила рекорд, прешавши коту за спот трговање од 2.950 долара.
Дневни помак од око 1 одсто можда не изгледа импресивно, али већ на месечно нивоу злато је постигло готово 6 одсто, годишњем више од 44 одсто…
На дужи рок цифре су такође импозантне и уливају сигурност још више јер за пет година, додуше кризних (од ковида па надаље) цена је отишла навише 77 одсто, али за последњих 20 година цифра је невероватних 584 одсто, кажу подаци Голдприце.орг.
Аналитичари већ виде злато на 3.100 до 3.300 долара ове године а у петогодишњем просеку не спуштају прогнозу успод 2.900 долара.