КОЛИКО У СРБИЈИ КОШТА НАЈАМ СЕФА Тренутно ову услугу користи преко 40.000 људи ШТА НИКАКО НЕ СМЕ УНУТРА
Чување драгоцености и важних докумената у сефовима у банкама и даље је веома популарно, па зато и не чуди што је у Србији активно више од 40.000 њих.
Иако банке строго чувају тајну шта њихови клијенти чувају у сигурносним фиокама, јасно је да према слову закону у њима не смеју да се остављају оружје, експлозивна средства и запаљиви предмети.
У Ерсте Банци истичу да имају око 900 нових сефова које изнајмљују својим и клијентима других банака.
"Захваљујући овом повећању капацитета, немамо листу чекања, као што је то често случај у другим банкама. Приликом узимања сефа у закуп, клијенти одговарају на питање шта чувају у сефу и том приликом већина њих изјављује да чува документацију и драгоцености", кажу у тој банци.
Истичу и да се сеф може закупити најдуже на годину дана, што и јесте најчешћа ситуација у пракси, иако може да се изнајми и на три и шест месеци.
"Цена зависи од рока, величине сефа и тога да је неко клијент банке или не. Примера ради, цена малог сефа на 12 месеци креће се од 12.000 динара (10.000 рсд + 20% пдв) за клијенте банке", објашнајвају у тој банци.
Да је цена закупа сефа приступачна најбоље говори податак који је Курир добио од Народне банке Србије да је у Србији у регистру има 41.266 активних сефова и 36.984 различитих активних корисника. Код појединих банака да би се закупио сеф за чување вредности услов је да се има рачун у тој банци, док је код других довољно само да се склопи уговор без обавезе отварања рачуна.
"Уговор о сефу, којим се банка обавезује да кориснику стави на употребу сеф, закључује се на одређени период времена, при чему се приступ сефу може дозволити само кориснику или његовом пуномоћнику. У складу са Законом о облигационим односима, корисник не сме ставити у сеф предмет или производ који може угрозити сигурност банке или других сефова, на пример оружје, запаљиве предмете, предмете подложне експлозији или распадању и слично. Уговором о сефу корисник се обавезује да неће држати недозвољене предмете у сефу, а у случају да се корисник не придржава ове обавезе, банка може раскинути уговор о сефу и тражити судско отварање сефа", кажу у НБС.
У случају да корисник сефа престане да га плаћа, банка може раскинути уговор по истеку месец дана пошто корисника препорученим писмом опомене на наплату, пише Курир.
"Пошто раскине уговор, банка може позвати корисника да испразни сеф и да јој преда кључ, па ако корисник то не учини, банка може захтевати да се сеф отвори путем суда, утврди његова садржина и нађене ствари ставе у судски депозит или повере банци на чување, при чему банка има право првенства наплате дужне накнаде настале из уговора о сефу из новчаног износа који је пронађен у сефу, као и из цене добијене продајом других вредности нађених у сефу", објашњавају у НБС.
Када власник сефа премине, а његови наследници не знају да је своје драгоцености похранио у ормарићу у банци, банка поступа на следећи начин.
"У случају смрти корисника сефа, указујемо на то да заоставштина по сили закона прелази на оставиочеве наследнике у тренутку смрти оставиоца, те уколико је предмет заоставштине садржина сефа, на основу правноснажног решења о наслеђивању које је достављено банци од стране наследника, банке врше предају садржине сефа, у складу са поступком који банка уређује својим актима, ради адекватног управљања ризицима којим је банка изложена, односно може бити изложена у свом пословању", кажу у НБС.
У Ерсте банци кажу да клијенте обавештавају телефоном о истеку закупа сефа.
"У случајевима када клијент премине, чекамо завршетак оставинског поступка па садржај сефа дајемо наследнику и он у том тренутку плаћа заостала потраживања", појашњавају у тој банци.