clear sky
4°C
21.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИЗ ПЕНЗИЈЕ СТВОРИО НАПРАВУ ЗА ЈЕФТИНУ СТРУЈУ Осмислио уређај који може да уштеди гомилу новца

18.02.2025. 09:59 10:27
Пише:
Извор:
Дневник, Курир
brojilo
Фото: Дневник

Пластични отпад и потешкоће у његовом уклањању из природе постали су један од највећих изазова с којима се човечанство суочава.

Уз то, постоји и растућа потреба за производњом више обновљиве и чисте енергије, како на индустријском, тако и на домаћем нивоу. Ова два проблема захтевају хитна решења, а бројни истраживачки пројекти настоје да их реше – неки чак предлажу решење оба проблема кроз један изум.

Према извештају World Plastics Outlook који је објавила ОЕЦД, годишња производња пластичног отпада у свету се удвостручила у последњих 20 година, скочивши са 180 милиона на више од 350 милиона тона. У Шпанији се рециклира мање од 12% овог отпада.

Слична ситуација је и у другим земљама, али свест о проблему расте. Тако је настао ЦарисМатиц, мали генератор величине кутије за ципеле који претвара пластику у електричну енергију – довољну за осветљење дома, пуњење батерије аутомобила, па чак и за индустријску употребу у већем обиму. Компанија коју је основао искусни инжењер на темељу свог изума има амбицију да истовремено очисти планету и обезбеди одрживу енергију.

Кутија за ципеле која производи струју

Пре неколико година, Дан Царис се суочио с проблемом који мучи многе – када је покушао да рециклира кертриџе за комерцијални штампач, речено му је да нису погодни за рециклажу и да ће завршити на депонији. Тај тренутак га је навео да размисли о глобалном проблему пластичног отпада и одлучи да пронађе решење.

Више од 99% пластике производи се из фосилних горива – претежно нафте и гаса – и њено рециклирање је сложено. Пошто пластика у суштини представља очврсло гориво, Царис је развио начин да из ње извуче енергију.

- Не само да ће производити енергију, већ ће имати готово нулте емисије захваљујући постојећој технологији хватања угљеника - наводи се у пројекту.

Прототип изгледа као кутија за ципеле и, према речима његових креатора, мањи је од већине клима уређаја. Уређај је аутономан, заснован на постојећим технологијама, и захтева само најраспрострањенији отпад на свету – пластику. Планирано је да се производе модели различитих величина, од оних за домаћинства до већих за индустријску употребу.

Иако је његов изумитељ данас старији човек, требало му је више од 10 година рада да би машину довео до фазе патентирања. Иза њега стоји 40 година инжењерског искуства.

Како функционише?

Након што је 2022. осигурао патенте, Царис је открио да генератор функционише кроз осам до десет независних система – комбинацију електрохемијских, топлотних и механичких процеса. Овај изум не захтева никакав додатни извор гориваили енергије осим пластичног отпада, попут боца, кеса и других производа који се иначе бацају у канту за рециклажу.

Машина прво ствара облак уситњене пластике, који се потом загрева на високу температуру у керамичкој комори. Одатле пролази кроз јединицу за размену топлоте, где настала пара покреће турбину, производећи електричну енергију. Ова турбина користи принцип граничног слоја, што је концепт који је Никола Тесла патентирао још 1913. године, а карактеристично је да нема лопатице.

На крају процеса, прегрејана пластика се разлаже на молекуларном нивоу и хемијски комбинује са конвертером. У овом кораку се користи и технологија хватања угљеника, која се већ примењује у индустријама с високим емисијама, попут електропривреде, али и у другим еколошким иницијативама.

Компанија још није прецизирала колику количину електричне енергије може произвести у односу на грамажу рециклиране пластике. Иако је првобитно планирано да производња почне крајем прошле године, пројекат је и даље у фази развоја. Најновије информације показују да су инжењери одлучили да унапреде дизајн, па су керамичке компоненте заменили елоксираним алуминијумом.

Извор:
Дневник, Курир
Пише:
Пошаљите коментар