ИНОВАТИВНА ИНДУСТРИЈА СРБИЈЕ ЗАПОШЉАВА 6.000 ЉУДИ И ВРЕДИ МИЛИЈАРДУ ЕВРА Сваки трећи наш стартап расте у Војводини; У ишчекивању ЈЕДНОРОГА
До краја године ће у Србији, као наставак стратешке иницијативе за акцелерацију стартап екосистема у нашој земљи, бити отворена прва фабрика стартапа у Србији „Тесла венчер студио”.
„Тесла венчер студио” ће имати сличности с Фабриком једнорога у Лисабону, која је успела да доведе 13 једнорога из различитих делова света и оснује шест таквих компанија, чија вредност достиже ниво од најмање милијарду долара. По речима директора Центра за дигиталну трансформацију у Привредној комори Србије Предрага Николића, један од задатака ове фабрике је јачи наступ српске стартап сцене у свету, која са собом носи додатне изазове, као што су приступи финансирању и тражење нових партнера купаца.
У Србији има око 800 стартапа и њихов број стално расте, а то је посебно изражено у гејминг индустрији. Процена је да у овој области ради око 6.000 људи, а да је предност стартап екосистема око 1,1 милијарду долара. Николић указује да је у последњој деценији Србија доживела експанзију иновативних бизниса и учетворостручила број стартапа, те да је за то време и много научено, али је извесно да још много има да се учи.
До краја године ће бити отворена прва фабрика стартапа у Србији „Тесла венчер студио”
- Према неким анализама, раст стартапа износи 30 одсто годишње. Укупан број стартапа у Србији у току ове године могао да пређе број од 1.000. У Војводини је сигурно једна четвртина, ако не и трећина нашег стартап екосистема. Уместо класичног модела заснованог на инвестицијама, стартапи у Новом Саду се баве ИТ сервисима, из којих развијају иновативне производе. Стога их је тешко уврстити у стартапе, али они то јесу по многим одликама. Наш екосистем је у раној фази развоја и тек му предстоји интернационализација. Кад до тога дође, онда ћемо се измерити у односу на Европу и свет. Сигурно је да и инжењерском смислу можемо да се меримо с најбољима, али нам фали знања из области бизниса - истиче Николић.
Чекајући једнорога
Предраг Николић указује да се не може прецизно рећи када би у Србији могао да постоји једнорог, то јест компанија која вреди више од милијарде евра, јер се то може десити и за веома кратко време, али и за више година.
- Много нам је битније да направимо здрав екосистем, да имамо више компанија које ће свој производ учинити видљивим и наћи своје место на тржишту, а не да једна фирма расте до милијарду долара - каже Николић. - Нама није циљ велика продукција једнорога. Фабрика стартапа требало би да омогући бољу координацију свих чинилаца стартап екосистема у Србији, а ту, пре свега, мислим на ПКС, односно Центар за дигиталну трансформацију, министарства науке, иновација и технолошки развој, финансија, али и других која могу да пруже хоризонталну подршку, попут Иновационог фонда и научно-технолошких паркова у Србији.
Он указује да је циљ убрзан и додатни раст броја стартапа, али и у њиховом квалитету јер се тиме повећава њихова понуда на домаћем и глобалном тржишту.
- Акцелераторски програм је кратак интензиван програм чији је концепт креиран за стартапе који су прешли најранију фазу развоја, а кључни су за њихов развој јер их припремају за раст и презентацију инвеститорима, што олакшава улазак на нова тржишта и подизање инвестиције - нагласио је Николић.
По његовим речим, интензивно менторство биће главна предност за младе предузетнике који буду желели да искористе могућности прве српске фабрике стартапа.
- Реч је о три иницијална програма, који би и омогућили приступ тиму, где би добили бочне вештине и успели да се комотније посвете свом послу, инжењерингу, односно производњи и дизајну својих оригиналних производа - рекао је Николић.
Д. Млађеновић