INOVATIVNA INDUSTRIJA SRBIJE ZAPOŠLJAVA 6.000 LJUDI I VREDI MILIJARDU EVRA Svaki treći naš startap raste u Vojvodini; U iščekivanju JEDNOROGA
Do kraja godine će u Srbiji, kao nastavak strateške inicijative za akceleraciju startap ekosistema u našoj zemlji, biti otvorena prva fabrika startapa u Srbiji „Tesla venčer studio”.
„Tesla venčer studio” će imati sličnosti s Fabrikom jednoroga u Lisabonu, koja je uspela da dovede 13 jednoroga iz različitih delova sveta i osnuje šest takvih kompanija, čija vrednost dostiže nivo od najmanje milijardu dolara. Po rečima direktora Centra za digitalnu transformaciju u Privrednoj komori Srbije Predraga Nikolića, jedan od zadataka ove fabrike je jači nastup srpske startap scene u svetu, koja sa sobom nosi dodatne izazove, kao što su pristupi finansiranju i traženje novih partnera kupaca.
U Srbiji ima oko 800 startapa i njihov broj stalno raste, a to je posebno izraženo u gejming industriji. Procena je da u ovoj oblasti radi oko 6.000 ljudi, a da je prednost startap ekosistema oko 1,1 milijardu dolara. Nikolić ukazuje da je u poslednjoj deceniji Srbija doživela ekspanziju inovativnih biznisa i učetvorostručila broj startapa, te da je za to vreme i mnogo naučeno, ali je izvesno da još mnogo ima da se uči.
Do kraja godine će biti otvorena prva fabrika startapa u Srbiji „Tesla venčer studio”
- Prema nekim analizama, rast startapa iznosi 30 odsto godišnje. Ukupan broj startapa u Srbiji u toku ove godine mogao da pređe broj od 1.000. U Vojvodini je sigurno jedna četvrtina, ako ne i trećina našeg startap ekosistema. Umesto klasičnog modela zasnovanog na investicijama, startapi u Novom Sadu se bave IT servisima, iz kojih razvijaju inovativne proizvode. Stoga ih je teško uvrstiti u startape, ali oni to jesu po mnogim odlikama. Naš ekosistem je u ranoj fazi razvoja i tek mu predstoji internacionalizacija. Kad do toga dođe, onda ćemo se izmeriti u odnosu na Evropu i svet. Sigurno je da i inženjerskom smislu možemo da se merimo s najboljima, ali nam fali znanja iz oblasti biznisa - ističe Nikolić.
Čekajući jednoroga
Predrag Nikolić ukazuje da se ne može precizno reći kada bi u Srbiji mogao da postoji jednorog, to jest kompanija koja vredi više od milijarde evra, jer se to može desiti i za veoma kratko vreme, ali i za više godina.
- Mnogo nam je bitnije da napravimo zdrav ekosistem, da imamo više kompanija koje će svoj proizvod učiniti vidljivim i naći svoje mesto na tržištu, a ne da jedna firma raste do milijardu dolara - kaže Nikolić. - Nama nije cilj velika produkcija jednoroga. Fabrika startapa trebalo bi da omogući bolju koordinaciju svih činilaca startap ekosistema u Srbiji, a tu, pre svega, mislim na PKS, odnosno Centar za digitalnu transformaciju, ministarstva nauke, inovacija i tehnološki razvoj, finansija, ali i drugih koja mogu da pruže horizontalnu podršku, poput Inovacionog fonda i naučno-tehnoloških parkova u Srbiji.
On ukazuje da je cilj ubrzan i dodatni rast broja startapa, ali i u njihovom kvalitetu jer se time povećava njihova ponuda na domaćem i globalnom tržištu.
- Akceleratorski program je kratak intenzivan program čiji je koncept kreiran za startape koji su prešli najraniju fazu razvoja, a ključni su za njihov razvoj jer ih pripremaju za rast i prezentaciju investitorima, što olakšava ulazak na nova tržišta i podizanje investicije - naglasio je Nikolić.
Po njegovim rečim, intenzivno mentorstvo biće glavna prednost za mlade preduzetnike koji budu želeli da iskoriste mogućnosti prve srpske fabrike startapa.
- Reč je o tri inicijalna programa, koji bi i omogućili pristup timu, gde bi dobili bočne veštine i uspeli da se komotnije posvete svom poslu, inženjeringu, odnosno proizvodnji i dizajnu svojih originalnih proizvoda - rekao je Nikolić.
D. Mlađenović