ЦРНА ПРОГНОЗА ММФ-а! Глобални јавни дуг би могао да достигне скоро 100% БДП-а до 2030.
ВАШИНГТОН: Глобални јавни дуг би могао да достигне скоро 100 одсто БДП-а до краја ове деценије и тако премаши ниво дуга који је забележен у време пандемије, упозорио је Међународни монетарни фонд (ММФ) у свом Фискалном монитору који је објављен данас.
ММФ очекује да ће јавни дуг ове године скочити за 2,8 процентних поена, више него двоструко брже у односу на претходну годину, што би увећало задужење на 95,1 одсто бруто домаћег производа, преноси Блумберг.
Према мишљењу стручњака, трговинске тензије које су покренуле Сједињене Америчке Државе ће успорити светски економски раст и повећати нестабилност на финансијским тржиштима.
Владе широм света ће се суочити са супротстављеним захтевима, пошто ће истовремено бити под притиском да смање задуживање, али и да трошењем новца повећају слабе изгледе за раст, саопштио је ММФ.
Дуг би могао да порасте још брже ако не дође до краткорочног ублажавања трговинских тензија, као и због очекивање веће потрошње неких земаља за војску.
Заоштрени и нестабилнији финансијски услови у Сједињеним Америчким Државама могу имати последице на тржишта у развоју и економије у развоју, што ће довести до већих трошкова финансирања, додаје се у извештају.
Прогноза је објављена у оквиру пролећног састанка Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке у Вашингтону који је почео 21. априла и трајаће до 26. априла.
Главне теме су глобални изазови као што су успоравање економског раста, дужничке кризе, климатске промене и трговинске тензије.
Пролећни састанак у Вашингтону окупља гувернере централних банака, министре финансија и развоја, чланове парламента, руководиоце приватног сектора, представнике организација цивилног друштва и академике како би разговарали о питањима од глобалног значаја.