АКО КУПУЈЕТЕ НЕКРЕТНИНУ У СРБИЈИ ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ Једна ставка се мења у 2025. години ДЕТАЉНО О ПОРЕЗУ НА ПРЕНОС АПСОЛУТНИХ ПРАВА
Порез на пренос апсолутних права представља значајну ставку приликом куповине некретнина у Србији.
Разумевање овог пореског облика је кључно за све који планирају куповину стана или куће, јер директно утиче на укупне трошкове куповине некретнине.
Порез на пренос апсолутних права је порез који се, између осталог, плаћа и приликом преноса права својине на непокретности уз накнаду. Према Закону о порезима на имовину, овај порез се примењује на све трансакције које укључују купопродају некретнина, осим у случајевима када се плаћа ПДВ. Важно је напоменути да се овај порез односи првенствено на промет староградње.
Пореска стопа и основица
Према актуелном закону, пореска стопа износи 2,5 одсто од вредности некретнине. Пореска основица се утврђује према уговореној цени, под условом да она није нижа од тржишне вредности некретнине. У случајевима када порески орган процени да је уговорена цена нижа од тржишне, има право да у року од 60 дана од пријема пореске пријаве утврди пореску основицу према тржишној вредности.
Ко је порески обвезник
Законски посматрано, обвезник пореза на пренос апсолутних права је продавац некретнине. Међутим, у пракси се најчешће купац и продавац договарају да ову обавезу преузме купац, што се мора јасно дефинисати у купопродајном уговору. Оваква пракса је постала стандард на тржишту некретнина у Србији.
Ослобођење од пореза за први стан
Посебно важна одредба закона односи се на могућност ослобођења од пореза за купце првог стана. Ово право могу остварити пунолетни држављани Републике Србије са пребивалиштем на територији државе, који никада нису поседовали некретнину у власништву. Ослобођење се односи на површину до 40 квадратних метара за купца, уз додатних 15 квадратних метара за сваког члана породичног домаћинства.
Процедура пријаве и плаћања
Поступак пријаве пореза на пренос апсолутних права се значајно променио у последњих неколико година. Јавни бележник који оверава уговор о купопродаји дужан је да документацију проследи надлежном катастру, који затим прослеђује податке пореској управи. Ово је значајно поједноставило процедуру за пореске обвезнике.
Рокови за плаћање
Према закону, рок за плаћање пореза на пренос апсолутних права је 15 дана од дана достављања решења пореског органа. Непоштовање овог рока може довести до обрачуна затезне камате и других законских последица. Стручњаци саветују да се обавеза измири у што краћем року како би се избегли додатни трошкови.
Најављене промене
Од 1. јануара 2025. године, према најновијим изменама закона, послови утврђивања, наплате и контроле пореза на пренос апсолутних права прећи ће у надлежност јединица локалне самоуправе. Ова промена има за циљ ефикасније администрирање пореза и бољу контролу наплате.
Практични савети
При куповини некретнине, изузетно је важно унапред планирати трошкове пореза на пренос апсолутних права. Стручњаци саветују да се купци добро информишу о својим правима и обавезама, посебно о могућности ослобођења од пореза за први стан. Такође је препоручљиво консултовати се са правним стручњацима приликом састављања купопродајног уговора.
Разумевање пореза на пренос апсолутних права је кључно за успешну куповину некретнине. Иако процес може деловати компликовано, правилно информисање и правовремено планирање могу значајно олакшати целу процедуру и помоћи у избегавању непотребних трошкова и компликација.