29 КВАДРАТА У ГРАДУ ИЛИ 200 КВАДРАТА НА ПЕРИФЕРИЈИ?
КВАДРАТ ГАРСОЊЕРЕ 5.300 ЕВРА! ЦЕНЕ У НОВОМ САДУ НЕ МИРУЈУ: Ево каква је актуелна понуда у Српској Атини ОВА ДВА ДЕЛА ГРАДА ЋЕ ВАС ИЗНЕНАДИТИ
Најезда купаца који су након пандемије пожелели своје парче фрушкогорског раја увелико је прошла. Многи су, након вишемесечних затварања, увидели предности живота у кући и трајно се опростили од својих станова. Ипак број активних градилишта и потражња за четири зида у Новом Саду, делују никад веће.
Ситуација на тржишту додатно је узбуркана након званичног почетка примене плана о субвенционисаним кредитима које је држава обезбедила младима до 35 година старости, као помоћ при куповини прве некретнине.
Ако сте се ових дана нашли у банци на разговору за кредитирање или сте уговарали разгледање неке од новосадских некретнина, упознати сте са вишедневним чекањима на термине, како код банкара, тако и код агената.
Узимајући све наведено у обзир, не чуди информација да је новоградња на најатрактивнијим локацијама увелико прешла цену од 4.000 евра по квадрату, а како још увек има објеката за рушење у кругу лепе Радничке улице, чини се да ћемо у блиској будућности бележити нове ценовне рекорде.
Станови у старијим објектима каскају за новим, али разлика није драстична. Најпожељнији су предратни салонци у ширем центру, а телефони су се усијали и оглашивачима са територија Подбаре, Лимана 1 и 2.
Близина градском језгру, образовним институцијама и културном садржају, гарантује стабилну вредност некретнине са тенденцијом раста, али, можда и најважније, комфорну свекодневицу у граду гре су саобраћајне гужве и стрес постали неизоставни део живота.
Док један део купаца трага за новом адресом, други некретнине купују како би сачували и оплодили свој новац. Из тог разлога, гарсоњере су међу најтраженијим типовима станова у Новом Саду.
Без обзира да ли будући власник планира бизнис по принципу "стан на дан" или је реч о моделу дугорочног најма, међу закупцима постоји велико интересовање. Високе цене кирија гарантују позамашан пасивни приход, нарочито ако упоредимо вредност некретнине и износ кирије, са ценом војвођанске земље и њене аренде.
За 29 квадрата 154.500 евра
На сајту "Хало огласа" у категорији "гарсоњера на продају" тренутно је оглашено 26 станова у Новом Саду. Највреднија некретнина овог типа налази се у Железничкој улици, а њен власник потражује 5.328 за квадратни метар свог простора.
Агенција која је пласирала оглас, наводи да се овај стан истиче изузетниом локацијом, квалитетним намештајем и техником који су урачунати у цену. У стану је одрађена хидро, звучна и термо изолација, а позициониран је на трећем спрату четвороспратне зграде са лифтом.
Детелинара и Телеп преко 3.000 евра
Вртоглави скок цена није примећен само у градском центру. Међу 26 огласа налазе се бројне гарсоњере са територије Телепа и Детелинаре. Већина власника на овим локацијама, за квадрат очекује преко 3.000 евра. Станови су претежно оглашени користећи услуге агената, због чега на договорену цену најчешће треба додати проценат посредника.
Оглашени станови у ширем градском појасу углавном су скромно опремљени или потпуно празни. С тога, у финални трошак треба укалкулисати потенцијалну адаптацију и обавезно опремање.
Адице далеко најприступачније
Међу наведеним огласима убраја се и једна гарсоњера у новоградњи на Адицама. Она је оглашена по цени од 46.350 евра за 27 квадрата, односно 1.717 евра по квадратном метру.
Агенција истиче да нема додатних улагања, а да су режије скромне, јер се стан греје на струју. Некретнина се продаје празна, док је агенцијска провизија урачуната у цену.
У некретнине чији се квадрати вреднују преко 3.000 евра спадају и оне на Грбавици. Део града популаран међу студентима, увек је био атрактивна локација за инвестирање у стан, нарочито гарсоњеру.
За разлику од породица која имају реалне потребе за већим животним простором, самци и студенти своју свакодневницу могу да организују и у мањем броју квадрата.
Близина градском центру и кампусу, знатнио смањује масечне трошкове. При куповини стана било за живот или најам, не треба занемарити време и новац који су потрошени за воланом или у градском превозу.
Квадрати у граду утичу на цене у околини
Скок цена у граду повукао је са собом и раст цена у околним насељима. Све већи број младих породица окренуо се приградским местима у потрази за новим домом. Пораст интересовања присутан је на више страна, а предњаче Ветерник и Футог, Руменка, Каћ и Темерин.
Појединци који су из околних насеља дошли у Нови Сад на студије или су као деца са подорицама прешли у град, сада бирају да се врате у родна места. На ову одлуку, поред стања на тржишту некретнина утиче и све боља повезаност са Новим Садом, посебно у насељима која се ослањају на аутопут и брзу железницу.
У прилог овој чињеници говори и пораст новоградње у наведеним срединама. Мање вишеспратнице купцима нуде најбоље од оба света. За разлику од куће, чији трошкови одржавања нису занемарљиви, стан изискује минимална средства. Грејање у овим објектима најчешће се регушиле по утрошку, због чега су месечни издаци скромни. С друге стране, мање средине обећавају мир, увек доступан паркинг, већу безбедност и спорији темпо живота.
Пре одлуке на овакав потез, треба узети у обзир трошкове и време путовања. За доношење одлуке, важно је сагледати све предности и мане, али математика је сасвим јасна: исти новац купује 29 квадрата у центру и 200 квадрата на новосадској периферији.