СТРУЧЊАЦИ ИЗ СРБИЈЕ ОТКРИЛИ ВИШЕ ОД 100 ТИКТОК ПРЕВАРАНАТА Зарада од сајбер криминала у свету 13 пута већа од зараде трговином дроге
Да ли сте знали да је зарада од сајбер криминала у свету 13 пута већа од зараде од трговине дрогом?
Да ли вам је познато да се Сједињене Америчке Државе спремају на удар сајбер криминалаца, пошто бејби-бумери иду у пензију, што значи да повлаче новац и планирају да га негде уложе, а криминалци ту виде своју шансу јер будући пензионери држе 73 трилиона долара, односно, 53 посто укупних вредности у САД?
Све ово могло се чути на дводневној Digital Forensics Conference, једном од најистакнутијих европских догађаја у области дигиталне форензике и сајбер безбедности, одржаном у Београду. Конференција је окупила више од 400 представника међународних и регионалних јавних институција, лидера из индустрије и финансијских институција.
Дигитална трансформација има и своју мрачну страну
- На наш рад, здравље, практично сваки аспект живота, дубоко утиче дигитална технологија - рекао је Борис Мајлат, главни државни тужилац за високотехнолошки криминал у Србији. – Ова дигитална трансформација има и своју мрачну страну. Исти алати који омогућавају развој и иновације, злоупотребљавају криминалци. Да ли је то у питању хакер који проваљује у базе података финансијских институција или нека међународна криминална организација која покреће ренсомвер напад, или појединац који користи друштвене медије да злоставља – сајбер криминал долази у разним облицима.
Како је истакао, због наглог пораста криминалних радњи, расте потреба за брзим одговором правног система, нарочито кад су у питању тужиоци у области сајбер криминала. Зато је, каже, најважнија сарадња различитих фактора у земљи, али и земаља у глобалу, како би се спречило деловање криминалаца којима простор више није препрека. Зато све земље морају заједно да делују на порасту опште сајбер безбедности и унапређењу легислативе, како би се не само решавали безбедносни пробоји, већ и казнили починиоци.
Деца не знају…
- Проблем нам представљају деца, јер не гледају вести, не читају новине, те не знају шта их све чека на интернету – рекао је Ненад Богуновић. - Зато смо креирали игрицу, јер деци не можемо да приђемо на други начин. Њена је израда у иницијалној фази, а циљ је да не можете ићи на други ниво ако вам је сајбер безбедност на ниском нивоу. Такође, организујемо и панеле, дискусије, идемо по целој Србији, како бисмо грађанима приближили опасности од сајбер криминала и обучили их да се заштите од социјалног инжењеринга и разних врста сајбер превара, поручио је.
Презентације су држали стручњаци који су радили или раде за глобалне технолошке компаније, укључујући OpenAI и Google DeepMind, као и и значајне институције, попут америчког ФБИ, али и полиције Израела, која на регионалном нивоу има агенте за сајбер безбедност.
Иако јој недостају запослени, јер рад у државној фирми подразумева и одрицање од велике зараде, која се остварује радом за приватне компаније, наша држава има средства и начине за одбрану, а запослени у Министарству унутрашњих послова не седе скрштених руку.
- Имали смо успешну операцију с Метом, као и са ТикТоком. Ова платформа све више се користи на Балкану и запазили смо доста рекламирања за лажна улагања и зараду, посебно у криптовалуте – рекао је Ненад Богуновић из Службе за борбу против високотехнолошког криминала. - Пријавили смо алгоритме и све што смо пронашли на ТикТоку њиховој управи и после тога ТикТок је пронашао више од 100 различитих налога који су се бавили нелегалним активностима. После тога, представници ТикТока боравили су у Београду и дали нам приступ систему, како бисмо пријавили те криминалне активности, тако да са ТикТоком и Метом стојимо прилично добро.
И. Радоичић