ПЕТ СРПСКИХ СТАРТАПА ПРЕД КОМИСИЈОМ ИНВЕСТИТОРА Како на најбољи начин „разбити“ јапанско ИТ тржиште
У београдском хотелу „Хајат“ прилику да се представе јапанским инвеститорима добило је пет стартапа, који су пред комисијом, али и заинтересованим привредницима, представили своја стартап предузећа, апликације и идеје, и одговарали на, понекад и незгодна питања – зашто српска памет у јапанској индустрији. На располагању су имали седам минута, а потом су десет минута одговарали на питања чланова комисије и заинтересованих инвеститора и менаџера.
Тако су, други пут у Србији, стартапи кроз NINJA акцелераторски програм добили менторску подршку и директан приступ потенцијалним партнерима и инвеститорима на азијским тржиштима. Акцелератор су реализовали ICT Hub и Иницијатива дигитална Србија у партнерству са Јапанском агенцијом за пружање подршке ширењу на међународна тржишта, с фокусом на Азију, посебно на Јапан и Југоисточну Азију.
– Један од циљева Нинџа пројекта је да, попут нинџа, изненадимо идејама азијско тржиште и да видимо српску памет у азијском екосистему – рекао је Коста Андрић, извршни директор ICT Hub-а, једног од организатора овог пројекта. – Овај пројекат није само важан за међусобне контакте и сарадњу, он такође показује како две организације – Иницијатива дигитална Србија и ICT Hub – могу да нађу заједнички интерес и циљ како би пронашле пут ка успеху.
– Желим да честитам стартапима који су прошли процес селекције и кроз акцелератор, уз менторе, дошли до тренутка када ће пред потенцијалним инвеститорима представити своје пројекте – рекао је његова екселенција, амбасадор Јапана Акира Имајура. – Веома ценимо напоре Србије у развоју ИТ индустрије и стварању повољног екосистема за стартапе. Српска ИТ индустрија је највећи извозни сектор, нарочито ка европском тржишту. Влада Србије подржава ову индустрију бројним мерама, које укључују развој центара у већим градовима широм Србије – поручио је Имајура.
Он је позитивно говорио о сарадњи Јапана и Србије, посебно истичући Научно-технолошки парк у Новом Саду, који је недавно посетио, као и онај у Нишу.
– Ови паркови имају најмодернију технологију и посебно је важно што су смештени веома близу универзитета, како би имали на оку младе генерације будућих стручњака. Њихов простор у потпуности је испуњен стартап фирмама. Једна од јапанских фирми већ спроводи истраживања српских стартапа везаних за аутомобилску индустрију – истакао је амбасадор, поручивши да је наша земља већ достигла ниво средње развијених земаља, са БДП-ом од 11.000 долара, и да је веома важно улагати у даљи развој, а то се најбоље може учинити кроз проминентну ИТ индустрију и усмеравање ка веома развијеном јапанском тржишту.
Присутне је, путем видео-линка, поздравила и Александра Ковач, амбасадорка Србије у Јапану, која је говорила о јачању економских веза двеју земаља, а о предностима и могућностима сарадње говорили су и Хаjиме Фукуда, главни представник JICA канцеларије за Балкан, једне од организатора овог пројекта, Кијохиро Цучиyа, пословни аналитичар у компанији ABeam Consulting, и Бунхо Ко, менаџер инкубатора у компанији Tsucrea Incubator.
Ивана Радоичић