PET SRPSKIH STARTAPA PRED KOMISIJOM INVESTITORA Kako na najbolji način „razbiti“ japansko IT tržište
U beogradskom hotelu „Hajat“ priliku da se predstave japanskim investitorima dobilo je pet startapa, koji su pred komisijom, ali i zainteresovanim privrednicima, predstavili svoja startap preduzeća, aplikacije i ideje, i odgovarali na, ponekad i nezgodna pitanja – zašto srpska pamet u japanskoj industriji. Na raspolaganju su imali sedam minuta, a potom su deset minuta odgovarali na pitanja članova komisije i zainteresovanih investitora i menadžera.
Tako su, drugi put u Srbiji, startapi kroz NINJA akceleratorski program dobili mentorsku podršku i direktan pristup potencijalnim partnerima i investitorima na azijskim tržištima. Akcelerator su realizovali ICT Hub i Inicijativa digitalna Srbija u partnerstvu sa Japanskom agencijom za pružanje podrške širenju na međunarodna tržišta, s fokusom na Aziju, posebno na Japan i Jugoistočnu Aziju.
– Jedan od ciljeva Nindža projekta je da, poput nindža, iznenadimo idejama azijsko tržište i da vidimo srpsku pamet u azijskom ekosistemu – rekao je Kosta Andrić, izvršni direktor ICT Hub-a, jednog od organizatora ovog projekta. – Ovaj projekat nije samo važan za međusobne kontakte i saradnju, on takođe pokazuje kako dve organizacije – Inicijativa digitalna Srbija i ICT Hub – mogu da nađu zajednički interes i cilj kako bi pronašle put ka uspehu.
– Želim da čestitam startapima koji su prošli proces selekcije i kroz akcelerator, uz mentore, došli do trenutka kada će pred potencijalnim investitorima predstaviti svoje projekte – rekao je njegova ekselencija, ambasador Japana Akira Imajura. – Veoma cenimo napore Srbije u razvoju IT industrije i stvaranju povoljnog ekosistema za startape. Srpska IT industrija je najveći izvozni sektor, naročito ka evropskom tržištu. Vlada Srbije podržava ovu industriju brojnim merama, koje uključuju razvoj centara u većim gradovima širom Srbije – poručio je Imajura.
On je pozitivno govorio o saradnji Japana i Srbije, posebno ističući Naučno-tehnološki park u Novom Sadu, koji je nedavno posetio, kao i onaj u Nišu.
– Ovi parkovi imaju najmoderniju tehnologiju i posebno je važno što su smešteni veoma blizu univerziteta, kako bi imali na oku mlade generacije budućih stručnjaka. Njihov prostor u potpunosti je ispunjen startap firmama. Jedna od japanskih firmi već sprovodi istraživanja srpskih startapa vezanih za automobilsku industriju – istakao je ambasador, poručivši da je naša zemlja već dostigla nivo srednje razvijenih zemalja, sa BDP-om od 11.000 dolara, i da je veoma važno ulagati u dalji razvoj, a to se najbolje može učiniti kroz prominentnu IT industriju i usmeravanje ka veoma razvijenom japanskom tržištu.
Prisutne je, putem video-linka, pozdravila i Aleksandra Kovač, ambasadorka Srbije u Japanu, koja je govorila o jačanju ekonomskih veza dveju zemalja, a o prednostima i mogućnostima saradnje govorili su i Hajime Fukuda, glavni predstavnik JICA kancelarije za Balkan, jedne od organizatora ovog projekta, Kijohiro Cučiya, poslovni analitičar u kompaniji ABeam Consulting, i Bunho Ko, menadžer inkubatora u kompaniji Tsucrea Incubator.
Ivana Radoičić