OPENAI ПРЕДСТАВИО МОДЕЛ ЗА ГЕНЕРИСАЊЕ ВИДЕА Од Соре се очекује – револуција
OpenAI је коначно службено представио Сору, свој дугоочекивани модел вештачке интелигенције за претварање текста у видео, који је за сада доступан корисницима у Сједињеним Америчким Државама и неколико других земаља, међу којима за сада није Србија, али пошто већ плаћамо OpenAI и Сора се ускоро може очекивати на нашем тржишту.
Сора је алат који на темељу текстуалних упутстава може генерисати видеозаписе у трајању до 60 секунди и нуди широк распон стилова, од фотореалистичних визуала до цртаних филмова, слика и апстрактне уметности. Систем такође подржава претварање слика у видео, прераду постојећих видеозаписа, израду књиге снимања, као и стапање сцена. Корисници могу да истражују видеозаписе које су створили други чланови заједнице путем посебног одељка „Истражи”, што подстиче креативну сарадњу.
Претплатници ChatGPT Plus могу месечно створити до 50 приоритетних видеозаписа с максималном резолуцијом од 720п и трајањем од 5 секунди по видеозапису. ChatGPT Pro претплатници, уз месечну накнаду од 200 долара, имају могућност неограниченог генерисања с опцијом стварања до 500 приоритетних видеозаписа. Њихови видео записи могу имати резолуцију до 1080п и трајање до 20 секунди. Про корисници могу преузимати видеозаписе без водених жигова и истовремено покренути до пет генерирања. Корисници бесплатне верзије могу прегледати фид генерираних видеозаписа, али не могу стварати сопствене.
Сора је алат који на темељу текстуалних упутстава може генерисати видеозаписе у трајању
до 60 секунди и нуди широк распон стилова, од фотореалистичних визуала до цртаних филмова
OpenAI је увео неколико сигурносних мера за спречавање злоупотребе. Приступ генерисању видеозаписа стварних особа ограничен је само на одабране кориснике. Уведени су филтери за откривање и строжу модерацију садржаја који приказује малолетнике. Сви генерисани видеозаписи садрже метаподатке који показују њихово порекло, у складу с техничким стандардом C2PA. Систем, такође, преобликује упите како би спречио генерисање видеозаписа у стилу живих уметника, чиме се решавају потенцијална питања ауторских права.
И. Р.