КАКО ШТЕДЕТИ Aпликације гутају батерију и гигабајте
Стримовање филмова и преузимање датотека оставља већи дигитални отисак од једноставног слања порука или читања вести.
Међутим, неке апликације су ефикасније, док друге могу да троше податке, а и батерију, кроз позадинске задатке, чак и када се не користе. Важно је знати да се за исте активности могу користити различите апликације, које троше податке на различит начин.
Када је у питању потрошња мегабајта, доминира првих десет апликација за стримовање видеа и друштвене мреже оријентисане на видео-садржај. Уз њих, Убер и Гугл мапа такође имају знатну потрошњу података, јер континуирано преузимају детаље мапа и информације о превозу у реалном времену док су у употреби.
Стримовање видеа троши пуно података јер су видео-датотеке велике − Јутјуб видео-записи обично преносе 30 кадрова визуелних информација у секунди, уз звук, метаподатке и податке за обраду. Јутјуб обично нуди опцију гледања видеа у нижем квалитету (нпр. 240p уместо 1080p), што значи мању датотеку, с мање података. Ипак, сајтови за стримовање обично почињу да преузимају (баферују) цео видео у позадини пре него што можете променити квалитет гледања, па је препоручљиво унапред подесити поставке квалитета видеа у апликацији Јутјуб.
Обратите пажњу кад следећи пут будете путовали у иностранство, нарочито кад сте у ромингу
Шири преглед апликација за стримовање открива да Јутјуб и Дизни+ користе неуобичајено велику количину мобилних података, чак и у поређењу с другим видео-апликацијама. Трећа апликација с највећом потрошњом, Прајм видео (97 MB), користи само две трећине података које троши Дизни+ и упола мање од Јутјуба. Хулу, Нетфликс и Епл ТВ користе знатно мање, док Спотифај, који се углавном базира на звуку, троши око 7 MB сваких пет минута.
Кад ово погледате, схватићете зашто вам се батерија истроши а телефон, тачније процесор, загреје док крстарите Јутјубом или гледате неки филм на Нетфликсу. Такође, обратите пажњу кад следећи пут будете путовали у иностранство, нарочито кад сте у ромингу. И обична мапа, осим ако је унапред не скинете и користите офлајн, може да вам потроши плаћене гигабајте и уведе вас у финансијску дубиозу.
И. Радоичић