ВУЧИЋ УЖИВО Како сазнајемо, РЕЗОЛУЦИЈА О СРЕБРЕНИЦИ између 13. и 17. маја на днeвном реду ГС УН  Одлучивање о пријему тзв. Косова  у САВЕТ ЕВРОПЕ 16. или 17.

Председник Републике Србије Александар Вучић гостује у Дневнику РТС-а.
v
Фото: Ilustracija/Printscreen RTS

Председник Вучић говори о важним темама за нашу земљу, као и предстојећој посети кинеског председника Сија Ђинпинга.

Желим пре свега да честитам председнику Вучевићу, свим члановима Владе, да им пожелим успех. Мислим да је за људе важно упркос чињеници да, као што имамо 7 милиона селектора, тако и председника премијера који би боље састављали тимове, и то је нормално, то је демократија. За мене је важније да влада постигне оно што је зацртано. Повећање стандарда, Експо, очекујем да се Влада суочи са бројним проблемима, политичким облацима који се надвијају над Србијом и заједнички да се изборимо за напредак Србије, али видим Србију крајем 2027. године као најуспешнију и најбогатију у региону, казао је Вучић.

Председник Србије је истакао да је пред Србијом свакако веома изазовно време, али да ће чланови нове Владе Србије бити марљиви.

Моћи ћете да идете ауто-путем до Шапца и Лознице ауто-путем. Имаћемо Кузмин-Сремска Рача завршено до краја године, до Пожеге ауто-пут. Све је то Експо. А Еxпо је и долазак Сија. Поменуо је неко неједнакости како људи гледају све то што се одвија у Београду. Кад виде ове зграде кажу "то није за нас то је за ове богатије", али захваљујући расту Србије, сваки човек ће имати више прилике за посао, већу плату, примања зато што Србија брже расте, истакао је.

Направили смо најлепши део града који је донео много посла нашим грађевинским компанијама, запослио многе људе и који доноси раст нашој земљи. Наш национални павиљон биће чудесан, представићемо га за неких месец дана, на понос сваком грађанину наше земље. Имаћете Национални стадион који ће бити највећи и најлепши у Европи, акватик центар најмодернији, само ми и Мађари ћемо такав да имамо. Три тематска парка, један типа Дизниленда, један са ролеркостерима, рингишпилима, водени паркови такође. Правимо пристан на Сави где ће моћи крузери да дођу, ићи ће аутономним возилима, стотине хектара куда ће моћи да се возе на све начине. Имаћемо два пута терене са 18 рупа, што ће да привлачи странце, инвеститоре и велике потрошаче у наш град. Али и један од највећих акваријума у овом делу Европе ће овде да буде. Доћи ће и један хотел са 400 соба, после још један хотел, то ће онда да се шири. Огроман раст, један читав град овде али ћемо то да користимо да расту и други градови, и Крагујевац, Ниш и Суботица, казао је.

Увек је добродошла критика и радујем се томе, али и Влада и сви ћемо морати да уђемо у то, до блата, да људи могу децу да доводе овде, али да и ти родитељи могу да имају ту плату просечну 1.400 евра, у Београду 1.900 евра, све то морамо да изградимо за само 3 године, истакао је.

Како је додао, Влада мора озбиљно и темељно да се бави свим сферама и сигуран је да хоће.

О доласку Сија у Србију

Како да не придајем значај, долази нам можда најмоћнији човек света. Пресрећан сам јер за време мог мандата он долази у Србију. Велика част за Србију, али и одговорност, казао је.

Према Вучићевим речима, сви производи биће слободни за извоз у Народну Републику Кину.

Шта то значи за наше произвођаче кандираног воћа, поврћа, вина... Имаћемо коме да продамо, уштедећемо јер нећемо имати ту царину, то су за нас велике ствари. Две или три ствари су велике које ћу да тражим: Кина је до сад много улагала у Мађарску, ми смо имали фабрике возова, да молим Сија јер немамо возова више. Не могу да их направе, возови се праве све више и почињу из Кине да их увозе, да видимо можемо ли да покренемо поново фабрике локомотива возова, то би нам у стратешком смислу много значило. Да видимо око летећих аутомобила, таксија, да нека од кинеских компанија уложи у Србију, али и у свим другим сферама, открио је Вучић.

Наш извоз је увећан за 140 пута, онда видите колики је то значај за нашу земљу. Кина нам помаже и у нашој политичкој арени, бескрајно сам захвалан Сију што долази у Србију, нагласио је.

О резолуцији о Сребреници и притисцима

Данас су се резолуцији као коспонзори придружили Естонија, Пољска и Луксембург, и наравно наше комшије Бугарска и Хрватска.

- Овде нема суштинских никаквих измена, убачена су три британска амандмана, који су појачали снагу резолуције, ваљда им није било довољно јако против Срба. Повећали су али без суштинског значаја.Одбили су Иран који је тражио да се убаци Газа и аустралијске амандмане, али целу причу су урадили да би рекли како су обавили свеобухватне консултације. Нису никакве консултације обавили. Не желе дијалог, разговор с онима који другачије мисле, воле једноумље, воле да соле памет другима од демократији а уживају у једноумљу.

- Србија у целој једној овој одвратној атмосфери се није обрукала. Атмосфери коју су креирали и у региону и у свету против српског народа, а ми ниједном нисмо негирали злочин који се догодио у Сребреници. Увек смо показали пијетет према жртвама, поштовање, држали смо се достојанствено, поносито, часно и одговорно. Упознали смо свет с оним што се збива. Хвала и људима из кабинета на великом труду, борићемо се и 15. и 16. са јасном чињеницом да знамо да је резултат негативан по нас. Наставићемо нашу борбу, ја колико сутра настављам, имаћу разговоре с другим представницима земаља у свету. Наш је посао да се боримо за нашу земљу.

Дневник/Курир/Танјуг

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести