Зрењанински мост на сувом још чека разрешење
ЗРЕЊАНИН: Вест да је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић наложио Републичкој грађевинској инспекцији да изда налог локалним инспекцијама да утврде колико има нелегалних висећих мостова на територији за коју су надлежни и да утврде стање у коме се налазе, поново је актуелизовала питање такозваног Моста на сувом у Зрењанину.
Осим пописа нелегалних висећих мостова, локалне инспекције су утврђивале и у каквом су стању ови објекти.
Весић је рекао да је утврђено да је од укупно 66 пописаних мостова у Србији девет за рушење, 46 за санацију, а 11 је у добром стању. Навео је и да надлежне локалне инспекције сада имају обавезу да у складу са законом и проценом коју су направили забране коришћење појединих мостова и да наложе рушење или санацију оних чије стање то захтева.
Из ресорног министарства су саопштили да је од 145 локалних самоуправа, које су добиле налог, 126 урадило попис и обавило процену стања, а 19 није послало извештај. Међу онима које нису доставиле извештај налази се и општина Нова Црња.
Мост на сувом, који припада зрењанинском насељу Мала Америка, заправо је висећи пешачки мост. Пуштен је у саобраћај 1962. године и представља јединствен објекат ове врсте од челика и бетона. Носећа површина моста виси на два стуба, од којих је један у виду обелиска, а други у облику слова А. Високи су 23 и 16 метара. Носећа сајла састављена је од 102 челичне жице. Мост се 1985. године, након преграђивања речног тока, нашао на сувом, односно на простору између два језера.
Судбина овог моста и даље је непозната. Мост је давно затворен за пешачки саобраћај, а том приликом су постављене и физичке баријере, јер је његово стање оцењено као изразито лоше. Раније је спомињана опција да буде пресељен на другу локацију, што се, ипак, испоставило као економски неоправдано. Уклањање би, према неким тадашњим прогнозама, трајало три недеље, али за тај посао никада није обезбеђен новац.
У медијима се и 2008. године писало да ће јединствени Мост на сувом бити срушен и да су на његовом месту планирани спортски терени. Иако је овај мост постао један од симбола Зрењанина, тадашња градска власт је сматрала да су спортски терени на том месту боље решење од јединствене атракције какав је висећи пешачки мост насред ливаде. Међутим, 14 година касније, нити је мост уклоњен, нити су на том месту изграђени спортски терени.
У Плану генералне регулације „Мала Америка” из 2015. године, који је израдила Дирекција за изградњу и уређење града Зрењанина, наводи се да се између Језера 2 и Језера 3 налази „Мост на сувом”. Истакнуто је да је у питању површина јавне намене, за коју се планира израда урбанистичког пројекта, којим ће се прецизно дефинисати планиране намене и пронаћи најбоље решење за овај објекат. Као могуће опције наведене су уклањање моста, његова конзервација или ревитализација. Конкретни потези, ипак, ни до данас нису повучени.
Мост на сувом својевремено је био у фокусу и појединих невладиних организација и удружења грађана, чији су активисти желели да укажу на неискоришћеност јавних простора у граду на Бегеју и потребу младих за једним или више алтернативних локација и објеката. Активисти су 2010. године по граду облепили умрлице, а на једној од њих је писало: „После дугих и тешких друштвених болести, немарности, бахатости, лењости, некоришћења, пропадања и заборављања - замро је Мост на сувом. Нека му је вечна слава и наук будућим генерацијама“.
Ж. Б.