Зрењанин: Нови погон у старој скробари Ипока
ЗРЕЊАНИН: Панчевачко предузеће „Алмекс”, које је пре неколико година постало власник некадашње Индустрије прерађевина од кукуруза ИПОК, планира реконструкцију и промену намене дела објекта – зграду пословних услуга, радионице и складишног простора. Овај објекат налази се у садашњој радној зони некадашњег ИПОК-а.
У реконструисаном производном погону ће се обављати упаравање воде од мочења кукуруза, чиме се као вредан производ добија угушћени ЦСЛ, који се употребљава у фармацеутској индустрији за припрему хранљивих микробиолошких подлога у производњи антибиотика и као протеински додатак сточној храни.
За овај погон потребна је процена утицаја пројекта на животну средину, тако да се увид у податке и документацију из захтева може видети у Одсеку за заштиту животне средине у Градској управи Зрењанина.
Панчевачка компанија „Алмекс” купила је 2012. године целокупну покретну и непокретну имовину некада највеће скробаре на Балкану, која је, као и многе друге фабрике у граду на Бегеју, својевремено запала у озбиљне пословне проблеме. Колико је новом газди стало до преузимања зрењанинске скробаре говорио је и податак да је ИПОК платио 959 милиона динара, односно 383 милиона више у односу на почетну цену. На лицитацији су учествовала четири потенцијална купца која су prеthodno уплатила депозит – поред панчевачке фирме, за преузимање овдашње скробаре надметали су се и АИК банка из Ниша, и београдска предузећа „Аграна” и „Картонвал”. Представник нишке банке прихватио је почетну цену, али даље није учествовао у лицитацији. Београдски „Картонвал”, који је prеthodno пословао у ИПОК-у као закупац производних погона, после подизања цене до одређене границе, одустао је од даље лицитације, тако да су се на крају, за имовину скробаре, надметали „Аграна” и „Алмекс”. Напослетку је панчевачка фирма излицитирала 959 милиона динара, милион више од „Агране”.
Што се тиче „Алмекса”, на званичном сајту ове компаније пише да је званично регистрован 1992. године у Црепаји, а да од 1995. послује у Панчеву.
Ж. Балабан