Зрењанин и Орловат обележавају 160 година од рођења Уроша Предића
ОРЛОВАТ, ЗРЕЊАНИН: У склопу програма организованог поводом обележавања 160 година од рођења Уроша Предића, испред Основне школе која носи његово име, свечано је откривена нова биста чувеног сликара, рад академског вајара Велимира Каравелића.
Један од иницијатора постављања нове бисте Стеван Прохаска, коме је и припала част да је открије, рекао је да су мештани Орловата истрајни у намери да очувају сећање на рад и дело сликара, као и да су током prеthodnih година организовали низ сликарских колонија и догађаја, а прва значајна манифестација организована је 1982. године поводом 125. годишњице рођења сликара.
- Велику захвалност дугујемо и професору Вељи Каравелићу, као и браћи Стојановић, који су обезбедили камен за бисту и мислим да ће ово остати вечни спомен – рекао је Прохаска.
Председница Савета Месне заједнице Орловат Биљана Попадић захвалила се Градској управи Зрењанина за несебичну помоћ пружену током организације овогодишње манифестације „Дани Уроша Предића”. Након откривања бисте и програма у школи, одржан је парастос и положени су венци на гроб Уроша Предића, на месном гробљу у Орловату.
Програм је настављен у четвртак увече отварањем величанствене изложбе под називом „Дакле, Ви сте тај Урош Предић?“, у Салону Народног музеја Зрењанин, у присуству великог броја посетилаца. Изложба је приређена поводом 160-годишњице рођења великог српског сликара, рођеног у Орловату, а пројекат је реализован уз подршку Министарства за културу и информисање Републике Србије и компаније „Гомекс“.
- Желимо да се одужимо Урошу Предићу и осталим нашим великанима, али кључни циљ је да нашим младим генерацијама укажемо на праве вредности и праве узоре. Ове године низом манифестација обележили смо значајну годишњицу, а сигуран сам да ћемо и у наредним годинама достојно обележавати све значајне датуме и показати да смо достојни Уроша Предића - истакао је помоћник градоначелника Зрењанина Душко Радишић, отварајући изложбу.
О Урошу Предићу и времену у којем је он стварао много детаља предочила је ауторка изложбе, виши кустос-историчар уметности Оливера Скоко, напомињући да је Народни музеј у Зрењанину једина установа у Србији која чува легат Уроша Предића, што је велика част за ту установу културе, али и огромна обавеза.
- Народни музеј у Зрењанину чува вредан Легат Уроша Предића, јер је годину дана после сликареве смрти, 1954. године, сав инвентар из Предићевог београдског атељеа пренет у овај музеј. Из фонда легата сада је приређена поставка коју чине 32 рада Уроша Предића, и то слике, цртежи и студије, као и вајарски и цртачки радови других аутора, који су представљали великог уметника. Део поставке чине и Предићеви лични предмети, намештај, писма, фотографије, разгледнице, ордење, дневник, сликарски реквизити и материјал, каталози, књиге, часописи – истакла је Скоко.
На изложби се могу видети и Предићеви први дечји цртежи и његов последњи рад који је остао на штафелају, затим репродукције његових радова, али и обиље личних предмета.
Посетиоци изложбе могу видети сликарев почетак, као и крај, али и много тога између, јер је Предић, који је живео 96 година, сачувао своје дечје радове, сва своја писма, разгледнице, фотографије чланова своје породице, пријатеља, савременика, међу којима су били и Паја Јовановић, Стеван Алексић, Мокрањац, Лаза Костић и многи други.
На изложби је животни пут Уроша Предића изложен у тематским деловима, од првих корака и школовања у родном Орловату, преко Панчева, Беча, путовања по Италији, па повратка у завичај, до коначног пресељења у Београд где је и умро 1953. године. Изложба ће бити отворена до краја фебруара 2018. године, чиме ће бити обележен и 11. фебруар, када се навршава 65 година од Предићеве смрти.
Пре отварања изложбе, у Културном центру Зрењанина је одржана свечана академија посвећена Урошу Предићу, уз пригодан културно – уметнички програм.
Ж. Балабан