ВОЈВОДИНА НАЈПРИВЛАЧНИЈА ИНВЕСТИТОРИМА Улагања отворила 3.500 радних места
Током прошле године Развојна агенција Војводине је радила на 37 инвестиционих пројеката укупне вредности 460 милиона евра, а којим је предвиђено отварање готово 3.500 радних места.
- Један од података који охрабрује и потврђује да је Војводина право место за инвестирање јесте то што постојећи инвеститори који су уназад пар година отворили производне погоне на територији Војводине купују нове парцеле поред постојећих и улазе у нове инвестиционе циклусе како би проширили своју производњу и капацитете - наведено је у годишњем извештају Развојне агенције Војводине који је недавно био пред посланицима Скупштинског парламента.
Нису занемарљиви ни подаци НАЛЕД-а, у којима је наведено да највећи број дозвола за градњу прошле године издато управо у Новом Саду где је решено 15.325 захтева.
770 милиона додељена су за 98 компанија из Војводине која ће кроз набавку опреме уложити готово две милијарде динара
У извештају Развојне агенције Војводине подсећају да је прошлу годину у Новом Саду, али у Србији обележило отварање фабрике компаније Нидек вредне 250 милиона евра, као и отварање нове фабрике Континентал вредности 140 милиона евра.
- Рад на инвестиционим пројектима подразумева израду анализа о инвестиционој клими, стању тржишта рада, радног законодавства, и остало. Сем редовне комуникације са инвеститорима и организовања састанака са надлежним градским покрајинским републичким службама активности на пројектима подразумевале су и израду извештаја о расположивим гринфилд и браунфилд локацијама, израду извештаја и остало. Секторски посматрано и даље је највише заступљен металски и металопрерађивачки сектор, текстилна индустрија, агробизнис и пратећа аутомобилска индустрија, док гледајући према земљи порекла највећи број компанија долази из Немачке, а заступљене су и: Америка, Јапан, Русија, Шведска, Холандија, Израел, Италија, Аустрија, Чешка, Француска, Кина, Португал, Турска, Словачка и Мађарска – наводи се у извештају.
Извоз војвођанске хране у Јапан
У извештају РАВ-а појашњавају да је прошле године настављен пројекат „Јачање конкурентности прехрамбених производа Војводине“ у оквиру сарадње РАВ-а са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу кроз различите активности. Након активности које су подразумевале селекцију потенцијалних произвођача премијум прехрамбених производа за извоз за Јапан и одабира девет таквих компанија спроведена је анализа њиховог пословања и производа. За све учеснике организована је и обука на којој су компаније од стране јапанског консултанта информисане о специфичностима јапанског тржишта прехрамбених производа култури пословања на јапанском тржишту и остало. Завршна манифестација је била представљање девет наших компнија јапанској пословној заједници која живи и ради у Србији. У наставку реализације програма како су појаснили у РАВ-у ће наставити да прате учеснике програма и заједно са њима радити на реализацији пласмана њихових производа на јапанско тржиште.
Током прошле године Секретаријат за регионални развој међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу у сарадњи са РАВ-ом, расписао је два конкурса за доделу новца за набавку нове опреме, у оквиру Буџетског фонда за спровођење мера развојне економске политике Војводине са буџетом од 770 милиона динара.
244 милиона динара одобрена су за 25 домаћих компанија које су укључене или ће бити укључене у добављачке ланце компанија попут Нидека, Сименса, Кока коле, Континентала, Нестлеа, Калсберга...
- Укупни захтеви привреде (198) пристиглих пријава на ова два конкурса износили су готово 1.4 милијарде динара, а расположива средства од 770 милиона додељена су за 98 компанија из Војводине која ће кроз набавку опреме у материјална улагања уложити готово две милијарде динара. Посебан значај за оба конкурса представља чињеница да је по први пут у оквиру буџетског фонда за спровођења мера развојне економске политике Војводине отворена и компонента у оквиру програма развоја ланаца добављача мултинационалних компанија у Војводини, намењена домаћим компанијама за стварање и побољшање техничко-технолошких услова са циљем да постану квалификовани добављачи мултинационалних компанија које послују не само у Србији већ и у Европи. Износ од 244 милиона динара по овом основу одобрена су за 25 домаћих компанија које су укључене или ће бити укључене у добављачке ланце компанија попут Нидека, Сименса, Кока коле, Континентала, Нестлеа, Калсберга и других – наведено је у извештају.
С. Аничић Илић