Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Војвођанска излетишта положила првомајски испит

04.05.2018. 08:44 08:51
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Празник рада ове године лепо се наслонио на викенд, па је више нерадних дана, уз изузетно лепо време била прилика да се „тестирају” позната и нека нова места за уживање у природи за предстојећу сезону.

Локалне самоуправе потрудиле су се да третирају комарце и крпеље, покосе траву, изграде нове стазе…

Белоцрквани су се добро припремили да током минулих празника дочекају госте у приватном смештају и камповима. Уз уређене обале језера, посетиоцима је на располагању бициклистичка стаза, пешачка стаза око језера, тениски и бројни други терени. Туристима ће и ове сезоне бити занимљива Стара Паланка на обали Дунава, као и гат на реци Караш и прелепе обале са неколико спортских терена. Споредни прилазни путеви језеру су пошљунчани, пут који води до реке Нере у добром је стању. Обале су покошене, вода у језерима достигла је 22 Целзијуса, али сезона купања још увек није почела, па није било ни спасилачке службе. У недељи пре празника обављено је прскање против ларви комараца и крпеља. Из ЈКП „Белоцрквански комуналац” и ЈП „Белоцркванска језера” чији су радници вредно припремали простор за госте, апеловано је да се ватре на отвореном пале даље од ниског растиња уз изузетан опрез.

Приобаље Тисе и Великог бачког канала код Бечеја су и ове године биле најприступачније дестинације за излетнике. Било је и оних који су скокнули до воћњака у Медењачи или уз Новобечесјки пут, затим до рибњака или у парк природе „Стара Тиса“ код Бисерног острва, па и до Чика у Бачком Петровом Селу. Ипак, права инвазија посетилаца била је у околини дворца Богдана Дунђерског, хотела „Фантаст”. Првог мајског дана на паркингу пре уласка у комплекс место је нашло око 1200 аутомобила.

Највећа атракција за посетиоце била је ергела ПИК Бечеј. У ограђени простор пуштено је четрдесетак коња, а у издвојеном делу седам кобила с исто толико ждребади, које ускоро очекује церемонијал крштења. Најмлађи су имали прилику да се опробају у јахању уз помоћ људе из ергеле. Због велике гужве није било вожње фијакером нити пењања на кулу, али сезона тек почиње, па се очекује да туристи и излетници који су овај пут пропустили такву атракцију, врате у наредним месецима. Парк око дворца домаћини су перфектно уредили, а побринули су се и за комарце. Велика већина гостију је роштиљала у сопственој режији изван ограђеног простора дворца, поготово у багремари где су многи камповали пар дана.

Житељи бачкопаланачке општине изашли су за празнике на више омиљених локација. Поред Уранка који су у Карађорђеву организовали Министарство одбране и Општина Бачка Паланка, роштиљало се, забављало и одмарало у оближњој шуми Багремара, али и приобаљу Дунава. На само 10-так минута пешачења од центра вароши, на обали Дунава и заливног језера Тиквара пар хиљада људи је по традицији, приредило себи диван доживљај. Док су се најмлађи играли, возили бицикл, старији су уживали у доброј храни, димило се на све стране... Топло време измамило је и прве купаче, а језером су запловили и чамци.

Зелена оаза унутар Делиблатске пешчаре дозвала је и минулих празника хиљаде излетника. Пословично лоше време за првомајске празнике, овај пут није се потврдило, а излетници су могли максимално да уживају јер су организатори Уранка на Девојачком бунару покосили траву, поткресали растиње, очистили смеће. Сви спортски терени и трим стазе врвели су од рекреативаца. На летњој позорници смењивали су се фолклори из Алибунара, Николинаца, Банатског Карловца, за децу је било клацкалица, покретних аутића, вртешки играоница, а мала црква брвнара препуна верника током целог дана… Излетници су били пуни лепих утисака. Јулијана и Звонимир Стојковић из Београда су овде први пут, пешчара је за њих баш необична, нигде голих дина песка, сва је зелена, прелепа је, тако је близу, али и далеко од Београда. Рекоше, дуго су шетали, јели домаћу храну и одмарали се у хладовини. Земљорадник Роман Димитријев из Банатског Новог Села рече завршио је сетву, ужива у одмору, али прижељкује кишу. И у околним местима крај канала ДТД  било је пуно шетача и пецароша, који су се похвалили да риба добро гризе.

Вршачки комуналци и волонтери су очистили Вршаки брег, уредили шумске стазе. Излетници су аутобусима стизали до Планинарског дома, а затим пешице настављали даље. Било је уређених места за шетње, места за роштиље, пропланака за спортове.

Темеринска општина окренута је ка једином водотоку, Јегричкој, па је почела изградња пешачке стазе од насеља до Инфо-центра Јегричка, у дужини од скоро четири километра. У посао је ушла зрењанинска „Еко градња”, а вредност радова достиже 38 милиона динара. Средства су добијена на конкурсу Управе за капитална улагања АП Војводине. Стаза пролази крај ресторана, винарије, салаша, чарде, а циљ је да се њоме олакша приступ што већем броју посетилаца и омогући уживање у заштићеном простору природе.

Шума Липовача код Беркасова и војно ловиште у Моровићу, традиционално су места за излете. Опојни мирис тек покошене траве дочекао је посетиоце који је за овај празник било и двоструко више него ранијих година. На самом улазу у Липовачу је новосаграђена стаза здравља, која је уједно послужила као оса око које су се разместили излетници. С обе стране размештени су рингишпили, тобогани за децу, ту су понији за мале јахаче, бројне тезге с разноврсном робом. Новосаграђена стаза здравља пролази кроз Липовачу и протеже се до манастира у Привиној глави, а одатле води до Чесминог дола у Бачинцима. Некад чувени хотел у шуми Липовача, одавно је закатанчен. Локална самоуправа не налази начина да га употреби у туристичке сврхе.

Цео простор војног ловишта у Моровићу је изузетно чист, трава покошена, гранчице покупљене, а на местима где је дозвољено ложење ватре, домаћин је обезбедио и дрва за ложење. Централно место заузима хотел са изврсним менијем, на којем су и ловачки специјалитети, попут ловачког паприкаша, чија мала порција кошта око 350 динара. Ту је и Титова вила а у продужетку су бунгалови за две, четири или више особа. Некад су овде приступ имала само војна лица, данас је овај простор приступачан за све путнике намернике, излетнике или колективне прославе. Војно ловиште у Моровићу је у срцу храстових шума испресецаних с много пешачких асфалтираних стаза.

Екипа „Дневникових” дописника

Пише:
Пошаљите коментар