broken clouds
12°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Војни лекари и ветеринари обилазе ових дана села

05.04.2019. 10:50 10:52
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

ХОРГОШ, ТЕЛЕЧКА: Акција „Војни лекар на селу“ која је prеthodnih година на подручју кањишке општина спроведена у Тотовом Селу и Велебиту, овог пута настављена је у Хоргошу, а на подручју Сомбора у малом селу Телечка.

У превентивној акцији учествовали су Војска Србије, Дом здравља Кањижа и Црвени крст. Војни медицински радници прегледали су грађане у Дому културе у Хоргошу, а екипе су ишле и до пацијената у кућне посете. Основни циљ је био да медицински радници из војних и цивилних структура размене искуства, упознају територију и прегледају, пре свих, оне који немају здравствено осигурање и лежеће пацијенте.

- Припадници Прве бригаде копнене војске, чија је команда у Новом Саду, спроводе ову акцију 24. пут. Сваке године се са локалним самоуправама договарамо у којим местима акција треба да се изведе. У надлежности Прве бригаде компнене војске су четири округа и трудимо се да равномерно будемо присутни у сваком од њих  – каже мајор Александар Manyić, начелник Групе за цивилно војну сарадњу у команди Прве бригаде.

Утисак мајора Manyića је да је екипа Војске Србије веома добро прихваћена од локалних власти и мештана. Начелник Севернобанатског управног округа Никола Лукач се захвалио војсци која из године у годину наставља са реализацијом сјајне акције, а заменик председника кањишке општине Небојша Ракић вели да је велики одзив грађана уједно одговор колики је значај акције.

Хоргошанин Јожеф Салаи каже да има више здравствених тегоба, да се редовно обраћа лекарима Здравствене станице Хоргош, Дома здравља Кањижа и других установа, те да има поверења у њих, али да је искористио прилику да га прегледа војни лекар са својом медицинском екипом.  Директорка Дома здравља Кањижа Каролина Ђолаи додаје да поједине амбуланте на подручју општине раде сваки дан, у неким два-три дана у недељи, и да се труде да основна здравствена заштита буде доступна свим грађанима.

- Прилику у превентивним акцијама као што је ова користе они грађани који сун а неки начин угрожени, немају осигурање и здравствену књижицу или из неких других разлога нису у могућности да оду код свој изабраног лекара, односно, нису довољно збринути. Веома смо задовољни акцијом јер су војни лекари излазили и код лежећих пацијената - изјавила је Каролина Ђолаи.   

Црвени крст се у акцију укључио поделом гардеробе социјално угроженим житељима Хоргоша. Овај пут је, сазнајемо од секретарке ЦК Монике Ческо, подељено око 250 килограма половне гардеробе, али да се иначе одећа дели сваког месеца. Војни ветеринар посетио је хоргошка домаћинстава која се баве сточарством, а одржано је и предавање за ученике Основне школе „Каролина Карас“.

У организацији припадника Војске Србије са службом у Првом Центру обуке лоцираном на некадашњем војном аеродрому покрај Сомбора, као и волонтера овдашње организације Црвеног крста, у једном од најмањих села сомборског атара, Телечкој, реализован је пројекат војно-цивилне сарадње под називом „Војни лекар на селу“. Одазвали су се бројни мештани насеља у којем је већински живаљ мађарске националности, да искористе прилику присуства медицинског особља како би проверили ниво шећера у крви, обавили дијагностички метод ЕКГ снимања, измерили притисак, али и добили стручни савет од војног лекара.


Добродошли савети ветеринара

Војни ветеринар из Првог Центра обуке Војске Србије обишао је у Телечки и домаћинство сточара Слободана Утвића, који тренутно нема неких проблема са својим грлима, али су му размена мишљења са стручњаком и савети добородошли, с обзиром на то да је у његовим шталама 38 музних крава.

Газдинство Утвићевих је до недавно било опредељено готово искључиво на производњу млека, али је откупна цена млека које нуде српске млекаре, и поред државне премије од седам динара, за пољопривреднике дестимулишућа. Зато се ова породица полако преоријентише на узгој товне јунади, која постижу бољу цену на тржишту, али и захтевају другу технологију па се и домаћини и ветеринарска медицина сусрећу са специфичним проблемима.


Овакав начин сарадње војних и цивилних организација у заштити здравља овдашњег становништва и јачања поверења, није новина, пошто се слични пројекти одвијају још од 2013. године, а након јучерашње посете Телечкој, следећег месеца на реду је Бачки Брег, а крајем године и Станишић.

Житељи Телечке који се баве сточарством чули су и савете војног ветеринара, а колико је његова посета овдашњим домаћинствима значила, појаснио је секретар МЗ Акош Елвеђи:

- Док је функционисала државна ветеринарска служба заштита животиња је била на много вишем нивоу, а пошто у самом селу данас нема ветеринара пољопривредници су приморани да позивају ветеринара из суседног Кљајићева или Сомбора. Они, када и дођу, добро обављају свој посао, али овдашњим пољопривредницима заиста недостаје ветеринар који би био стално у селу, поготову у случајевима наглог побољевања стоке када је време реаговања одлучујући фактор. При томе ветеринари из суседних села имају и тамо посла, па не могу одмах да се одазову- каже Елвеђи.

М. Митровић

М. Миљеновић

Пише:
Пошаљите коментар
Укупан број коментара је: 0