Vojni lekari i veterinari obilaze ovih dana sela
HORGOŠ, TELEČKA: Akcija „Vojni lekar na selu“ koja je prethodnih godina na području kanjiške opština sprovedena u Totovom Selu i Velebitu, ovog puta nastavljena je u Horgošu, a na području Sombora u malom selu Telečka.
U preventivnoj akciji učestvovali su Vojska Srbije, Dom zdravlja Kanjiža i Crveni krst. Vojni medicinski radnici pregledali su građane u Domu kulture u Horgošu, a ekipe su išle i do pacijenata u kućne posete. Osnovni cilj je bio da medicinski radnici iz vojnih i civilnih struktura razmene iskustva, upoznaju teritoriju i pregledaju, pre svih, one koji nemaju zdravstveno osiguranje i ležeće pacijente.
- Pripadnici Prve brigade kopnene vojske, čija je komanda u Novom Sadu, sprovode ovu akciju 24. put. Svake godine se sa lokalnim samoupravama dogovaramo u kojim mestima akcija treba da se izvede. U nadležnosti Prve brigade kompnene vojske su četiri okruga i trudimo se da ravnomerno budemo prisutni u svakom od njih – kaže major Aleksandar Manyić, načelnik Grupe za civilno vojnu saradnju u komandi Prve brigade.
Utisak majora Manyića je da je ekipa Vojske Srbije veoma dobro prihvaćena od lokalnih vlasti i meštana. Načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Nikola Lukač se zahvalio vojsci koja iz godine u godinu nastavlja sa realizacijom sjajne akcije, a zamenik predsednika kanjiške opštine Nebojša Rakić veli da je veliki odziv građana ujedno odgovor koliki je značaj akcije.
Horgošanin Jožef Salai kaže da ima više zdravstvenih tegoba, da se redovno obraća lekarima Zdravstvene stanice Horgoš, Doma zdravlja Kanjiža i drugih ustanova, te da ima poverenja u njih, ali da je iskoristio priliku da ga pregleda vojni lekar sa svojom medicinskom ekipom. Direktorka Doma zdravlja Kanjiža Karolina Đolai dodaje da pojedine ambulante na području opštine rade svaki dan, u nekim dva-tri dana u nedelji, i da se trude da osnovna zdravstvena zaštita bude dostupna svim građanima.
- Priliku u preventivnim akcijama kao što je ova koriste oni građani koji sun a neki način ugroženi, nemaju osiguranje i zdravstvenu knjižicu ili iz nekih drugih razloga nisu u mogućnosti da odu kod svoj izabranog lekara, odnosno, nisu dovoljno zbrinuti. Veoma smo zadovoljni akcijom jer su vojni lekari izlazili i kod ležećih pacijenata - izjavila je Karolina Đolai.
Crveni krst se u akciju uključio podelom garderobe socijalno ugroženim žiteljima Horgoša. Ovaj put je, saznajemo od sekretarke CK Monike Česko, podeljeno oko 250 kilograma polovne garderobe, ali da se inače odeća deli svakog meseca. Vojni veterinar posetio je horgoška domaćinstava koja se bave stočarstvom, a održano je i predavanje za učenike Osnovne škole „Karolina Karas“.
U organizaciji pripadnika Vojske Srbije sa službom u Prvom Centru obuke lociranom na nekadašnjem vojnom aerodromu pokraj Sombora, kao i volontera ovdašnje organizacije Crvenog krsta, u jednom od najmanjih sela somborskog atara, Telečkoj, realizovan je projekat vojno-civilne saradnje pod nazivom „Vojni lekar na selu“. Odazvali su se brojni meštani naselja u kojem je većinski živalj mađarske nacionalnosti, da iskoriste priliku prisustva medicinskog osoblja kako bi proverili nivo šećera u krvi, obavili dijagnostički metod EKG snimanja, izmerili pritisak, ali i dobili stručni savet od vojnog lekara.
Vojni veterinar iz Prvog Centra obuke Vojske Srbije obišao je u Telečki i domaćinstvo stočara Slobodana Utvića, koji trenutno nema nekih problema sa svojim grlima, ali su mu razmena mišljenja sa stručnjakom i saveti doborodošli, s obzirom na to da je u njegovim štalama 38 muznih krava.
Gazdinstvo Utvićevih je do nedavno bilo opredeljeno gotovo isključivo na proizvodnju mleka, ali je otkupna cena mleka koje nude srpske mlekare, i pored državne premije od sedam dinara, za poljoprivrednike destimulišuća. Zato se ova porodica polako preorijentiše na uzgoj tovne junadi, koja postižu bolju cenu na tržištu, ali i zahtevaju drugu tehnologiju pa se i domaćini i veterinarska medicina susreću sa specifičnim problemima.
Ovakav način saradnje vojnih i civilnih organizacija u zaštiti zdravlja ovdašnjeg stanovništva i jačanja poverenja, nije novina, pošto se slični projekti odvijaju još od 2013. godine, a nakon jučerašnje posete Telečkoj, sledećeg meseca na redu je Bački Breg, a krajem godine i Stanišić.
Žitelji Telečke koji se bave stočarstvom čuli su i savete vojnog veterinara, a koliko je njegova poseta ovdašnjim domaćinstvima značila, pojasnio je sekretar MZ Akoš Elveđi:
- Dok je funkcionisala državna veterinarska služba zaštita životinja je bila na mnogo višem nivou, a pošto u samom selu danas nema veterinara poljoprivrednici su primorani da pozivaju veterinara iz susednog Kljajićeva ili Sombora. Oni, kada i dođu, dobro obavljaju svoj posao, ali ovdašnjim poljoprivrednicima zaista nedostaje veterinar koji bi bio stalno u selu, pogotovu u slučajevima naglog poboljevanja stoke kada je vreme reagovanja odlučujući faktor. Pri tome veterinari iz susednih sela imaju i tamo posla, pa ne mogu odmah da se odazovu- kaže Elveđi.
M. Mitrović
M. Miljenović