Водоснабдевање је у бачкопаланачкој општини велики посао
БАЧКА ПАЛАНКА: О значају водоснабдевања не треба трошити речи, ипак дешава се да људи олако схватају ову важну комуналну делатност.
Зато није згорег, констатују овдашњи стручњаци, подсетити на значај воде за живот и здравље људи, али и на капитални значај објеката који производе и дистрибуирају воду. У Бачкој Паланци, али и 13 насељених места ове општине, са преко 55.000 становника, о комуналним пословима, укључујући водоснабдевање, брине око 200 запослених у општинском Јавном комуналном предузећу „Комуналпројект“. О значају и обиму посла који ова фирма обавља, ближе су се упознали и неки чланови Општинског већа које је разматрало извештај о раду ЈКП за 2017. годину.
Водоснабдевање се овде одвија путем 340 километара основне водоводне мреже и преко 180 километара водоводних прикључака. Експлоатација воде се обавља на 56 водозахватних објеката, путем десет резервоара и седам црпних станица. Фабрика воде у Бачкој Паланци, немају је ни данас много већи градови, пуштена је у рад 1990. године, а данас може да производи 125 литара воде у секунди, са максималном дневном производњом од 10.000 метара кубних у летњим потрошаћким шпицевима. У самом граду снабдева се 11.600 корисника, систем има два плитка и 17 дубоких бунара, у оквиру фабрике води раде и две интерне лабораторије, за физичко-хемијску анализу и микробиолошку, а о мрежи, поред осталих, брине и пет диспечера.
Прошле године извршено је 510 прегледа квалитета пијаће воде у Бачкој Паланци. Код физичко-хемијских анализа констатована је исправност у 99,22 одсто, док је код микробиолошких анализа констатовано 96,07 исправних узорака. У извештају „Комуналпројекта“, између осталог, каже се, када је реч о квалитету пијаће воде у селима ове општине, да је у Новој Гајдобри, Гајдобри, Челареву и Карађорђеву, било физичко-хемијских одступања од прописаних вредности, међутим, констатује се, да то није представљало опасност по људско здравље.
Комуналци кажу да су прошле године завршили раније започете инвестиције у водоснабдевање као што је уградња опреме у јавним објектима у Бачкој Паланци, а у циљу смањена губитака воде. Урађена је и реконструкција водоводне мреже у Бачкој Паланци и Челареву у дужини од 2.600 метара. Довршена је раније почета градња бунара у Обровцу, завршен нов бунар у Силбашу и пуштен у рад дегазатор у Парагама. Највише, 14,3 милиона динара коштао је нов бунар у Силбашу, 7,5 милиона потрешено је за уградњу опреме у јавним објектима у Бачкој Паланци, а од Покрајине је за те намене добијено скоро шест милиона динара. Такође, за реконструкцију водоводне мреже у бачкопаланачкој Улици Цара Лазара потрошено је више од шест милиона динара.
М. Суџум