Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Упослено 500 корисника социјалне помоћи у Ади

02.06.2018. 12:48 12:52
Пише:
Фото: Уручена опрема на затварању пројекта у Афи, фото: Дневник

АДА: У 11 општина у Србији Удружење „Дуга” из Аде спроводи пројекат „Јачање капацитета локалних заједница за локално укључивање рањивих група кроз пружање интегриснаих социјалних услуга у и ширење добре праксе друштвено корисног рада и радне активације”.

Партнери „Дуге” су локалне самоуправе, уз финансијску подршку швајцарске Агенције за развој и сарадњу.

Остваривање значајних резултата у овом пројекту представљено је у Ади, која слови као пример добре праксе. Наиме, у ађанској општини се годишње издваја више од 10 милиона динара за упошљавање корисника социјалних давања, а велику помоћ у финансирању има од државних, покрајинских и локалних институција, као и од швајцарске Агенције за развој и сарадњу.

Корисници социјалних услуга се укључују у јавне радове попут одржавања зелених површина, утовара огрева, као и других физичких послова, што је дало одличне резултате. На темељу тог искуства из Аде у локалним самоуправама које спроводе пројекат успостављена је Мрежа канцеларија за смањење сиромаштва, а уз Аду укључене су локалне самоуправе - Нова Црња, Зрењанин, Житиште, Сечањ, Сремска Митровица, Шид, Кикинда, Сента, Власотинце и Бојник. Канцеларијама за смањење сиромаштва, које су укључене у пројекат уручена је опрема и канцеларијски материјал, како би успешно наставиле рад.

Мрежа је формирана ради ефикаснијег рада на социјалној инклузији и смањењу сиромаштва и треба да помогне локалним самоуправама да у сарадњи са државним институцијама нађу решење на локалном нивоу, како моделом и системом борбе, тако и финансијским решењима, да се оснаже сиромашне породице, а њихови чланови који су радно способни укључе активно у живот заједнице.

За потребе смањења сиромаштва и упошљавања корисника социјалне помоћи као и у другим срединама, из општинске касе Аде се издвајају средства.

„Новац за социјална давања је некада дељен тако да су се подносили захтеви, међутим већ годинама окренули смо се опредељењу да се она могу добити само на тај начин уколико се преко друштвено корисног рада све то и одради“, напомиње заменик председника ађанске општине Зоран Драгин.

На свечаном закључивању пројекта у Ади констатовано је да су кроз систем мреже за смањење сиромаштва локалне самоуправе унапредиле социјалне услуге, систем запошљавања, локалне самоуправе су се повезале, као и центри за социјални рад, односно друштвено одговорне компаније. Управо због тога су пројекат препознале државне, покрајинске и локалне институције.


Поносни кад раде, а не просе

Председница ађанског Удружења „Дуга” Весна Циврић истиче да се у овој средини већ 16 година, у сарадњи са локалном самоуправом и уз подршку швајцарске аганеције, у сезони послова радно ангажује више од 500 корисника социјалне помоћи.

„Ми на овај начин враћамо вредност породице, која је највреднији део овог друштва и сматрамо да када у породици сви раде, сви су и срећни, макар то био и друштвено користан рад. Јер, корисници социјална примања одрађују и поносни су на себе, јер нису просили и тражили милостињу“, каже Весна Циврић.


„Повећана су средства за субвенције на нивоу локалних саноуправа и она износе од 180.000 динара по кориснику, до 250.000 у зависности од капацитета локалне саоуправе. Поред ових издвајања, обезбеђено је и око 500 милиона динара за особе са инвалидитетом“, наглашава државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић.

На основу добре праксе и искустава у општини Ада, ресорно Министарство донело је Уредбу о радној активацији корисника новчане социјалне помоћи, чији су резултати видљиви у свим локалним самоуправама које су се укључиле у пројекат.

„Сигурни смо да на овом пројекту можемо да урадимо много више како би социјална зашита била што боља, а поготово преко рањивих група како би их укључили у друштво“, сматра помоћник покрајинског секретара за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Радовић.

Пре овог пројекта ађанско удружење „Дуга” је успешно спровело и пројекат посвећен повећању ефикасности социјалних услуга кроз међуопштинску сарадњу и промоцију ангажовања радне снаге рањивих група на локалном нивоу, који је са 120.000 евра суфинансирала Делегација ЕУ у Србији.

Текст и фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар
Корисници социјалне помоћи по детету добијају више од 4.000

Корисници социјалне помоћи по детету добијају више од 4.000

20.10.2016. 12:19 09:06