broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Удружење „Нештинци” обнавља обичаје и брине за село

25.08.2018. 09:09 09:15
Пише:
Извор: Учесници ликовне колоније у Нештину  Фото: Дневник.рс

НЕШТИН: Пету годину Удружење „Нештинци“ у овом сремском селу које припада бачкопаланачкој општини, обележили су своју славу Преображење, али била је ово прилика да се проговори о проблемима села, пре свега сточарства.

Ђорђе Скокић, ветеринар из овога места, иначе и председник Удружења, каже да су „Нештинци“ настали као потреба да се помогне селу које је са хиљаду становника спало на једва нешто преко 500. Многи су отишли у градове и паланке, па чак и иностранство, а ово удружење их подсећа да потичу из овог лепог краја уз десну обалу Дунава и обронке Фрушке горе, да треба да се овде врате и, помогну онолико колико могу.

- Главни програм за славу одвијао се у порти цркве посвећене светим врачима Козми и Дамјану – каже Скокић. – Унели смо у цркву грожђе које су освештали свештеници из Нештина и Сусека, а по традицији пригодном беседом око 50-так присутних поздравио је Милан Мика Коларски који је подсетио на значај оваквих дружења, сећања, црквеног празника... Морам истаћи да су оваквим удружењима приликом организовања оваквих и сличних манифестација финансијска средства много важна мада је све организовано скромно. Овога пута „Нештинцима“ је помогло Удружење грађана „Микроструктура“ из Бачке Паланке.


Сточари препуштени накупцима



Говедарство је овде на ивици опстанка док се у овчарству осети помак, па има око 500 оваца од којих и оних као што су чисти „виртерберг” и „бергамо”. Држава помаже кроз субвенције, али главни проблем сточара свуда код нас, па и овде, је недостатак задруга и кооперација које су некада биле сигуран откупљивач стоке и гарант наплате.- Данас су сточари препуштени накупцима, од случаја до случаја. Село живи од пољопривреде, а овде посебно треба да живи од сточарства које је „тешка индустрија“ пољопривреде. „Нештинци“, па и ми ветеринари, желимо да помогнемо – истиче Ђорђе Скокић.


По традицији овде су присутни и ликовни уметници, па су се и овог пута одазвали чланови Удружења ликовних уметника „Петар Томић“ из Бачке Паланке, а гостовали су и уметници из Осјека. Радови са ликовне колоније биће поклоњени оним организацијама и појединцима који су помогли ову манифестацију. На ручку у порти цркве, присуствовали су и челници села, али и руководећи људи овдашњег „Делта-аграра“ који помаже овакве манифестације, али и организације, удружења, спортске клубове у селу... Одиграна је и фудбалска утакмица између „Нештина“ и комшијског „Борца“ из Визића, а резултат је био најмање битан.

- Да се не схвати погрешно, удружење не своди свој рад само на дружење и сликање - објашњава Ђорђе Скокић. – Сврха оснивања је едукација пољопривредника, пре свега сточара, јер некада је Нештин био сточарско, виноградарско и воћарско село. Било је преко 500 музних крава, а данас их је 50-так. Сточарство је у катастрофалном стању, па смо ми прошле године у децембру, а исто ћемо урадити и ове, организовали семинар на коме су предавачи били људи из Ветеринарског института, а слушало их преко 50 сточара не само из Нештина и Визића већ целе бачкопаланачке општине. Стручњаци их едукују када је реч о расном саставу говеда, свиња, оваца, па о зоохигијенским условима, начину држања стоке, одгоју, одабиру расе...

 М. Суџум

Аутор:
Пошаљите коментар
Нештин - село воћара и виноградара са све мање житеља

Нештин - село воћара и виноградара са све мање житеља

29.07.2018. 22:29 22:34
У суботу велика изложба 24 удружења жена у Нештину

У суботу велика изложба 24 удружења жена у Нештину

16.05.2018. 17:48 17:51
Нештин и Визић поново без аутобуса сремском страном до Новог Сада

Нештин и Визић поново без аутобуса сремском страном до Новог Сада

18.04.2018. 10:32 11:47