У Зрењанину струја из гаса после десет година
ЗРЕЊАНИН: Термоелектрана - топлана Зрењанин је, после десетак година паузе, поново почела са радом, како би производила електричну енергију за систем Електропривреде Србије.
Тим поводом, ТЕ-ТО су јуче посетили градоначелник Зрењанина Симо Салапура и његова помоћница Цица Вучковић. Такође, одржан је и други састанак Радне групе за рационализацију потрошње електричне и топлотне енергије.
Директори „Панонске ТЕ-ТО“ и „Термоелектране - топлане Зрењанин” Зоран Шушњевић и Ненад Приљева известили су градоначелника да је ТЕ-ТО Зрењанин од 8. октобра у мрежи Електропривреде Србије и да се отклањају мањи недостаци у погону, проузроковани дугим стајањем, а који су могли бити уочени тек након покретања производње. Како су навели, снабдевање енергентима је стабилно, термоелектрана тренутно ради на гас, а обим производње електричне енергије зависиће од укупне енергетске ситуације у земљи током наредних месеци.
Градоначелник Симо Салапура је истакао значај поновног покретања зрењанинске Термоелектране – топлане, додајући да је Електропривреда Србије препознала потребу да поново ангажује ове своје производне капацитете.
- Уверио сам се да су све припреме за њено покретање обављене благовремено. Урађени су потребни сервиси и од пре десетак дана наша ТЕ-ТО поново испоручује електричну енергију - рекао је Салапура.
Када је 1989. године завршена изградња Термоелектране - топлане Зрењанин, град је добио нови препознатљив репер, његов највиши грађевински објекат, уочљив са велике удаљености. У питању је црвено-бели димњак висине 162 метра. Последњих десет година из њега није излазио дим, али је сада опет у функцији. Објекат у Зрењанину пројектован је и грађен превасходно за потребе тадашње моћне индустријске зоне у којој је већина капацитета припадала Индустријско – пољопривредном комбинату „Серво Михаљ“. Након гашења више фабрика, смањена је и потрошња технолошке паре, те су стали и погони ТЕ-ТО.
Зрењанинска ТЕ-ТО припада ЈП „Електропривреда Србије“, огранку „Панонске ТЕ-ТО“ из Новог Сада, заједно са термоелектранама - топланама у Новом Саду и Сремској Митровици, пројектованим за комбиновану производњу електричне енергије за потребе електроенергетског система, топлотне енергије за потребе система даљинских грејања у сва три града и технолошке паре за индустрије. Номиналне је снаге 110 мегавата, а као гориво користи природни гас или мазут.
Ж. Б.