У Томашевцу све мање сточара који се баве млечним говедарством
ТОМАШЕВАЦ: Последњих година у Томашевцу полако нестају мали произвођачи млека.
Бољи познаваоци прилика веле да је на делу селекција и да само озбиљни произвођачи, који имају своје лактофризе и који производњи млека приступају савесно и одговорно, могу да опстану. Са тиме се слаже и млади сточар Ненад Богданов, који има 40 крава, од којих је тренутно 26 на мужи.
Он планира да ове године произведе 180.000 литара млека. Све количине млека продаје откупљивачу и задовољан је ценом од 30 до 36 динара за литар, јер је млеко које испоручује прве класе.
- Нажалост, сваке године се смањује број људи у селу који се баве млечним говедарством, али се број крава не смањује, што само значи да се производња укрупњава. Посао није лак, али он са собом носи и лепе ствари. Ја га волим и то је моје животно опредељење - истиче Богданов, који се млечним говедарством, уз родитеље, бави од 2009. године.
И Жарко Станков, који је трећа генерација у породици која се бави млечним говедарством, сматра да у производњи млека могу да опстану само озбиљни и велики.
- Последњих година је било покушаја младих Томашевчана да почну производњу млека са пет - шест крава, али ту нема зараде. Одустану и оду у фабрику на посао који им донесе сигурних 40.000 – 50.000 динара месечно - каже Станков, који тренутно на мужи има 24 грла.
Станков истиче да је у млечном говедарству јако важна и сигурност на дуже стазе.
- Млади који немају своју земљу и механизацију то морају да набављају уз помоћ кредита. Да бисте се задужили за 100.000 или 200.000 евра, морате да имате неку сигурност и што се тиче цена, и премија, и откупљивача. То код нас није случај и зато је сад почињати са послом јако тешко. Ономе ко има нешто од prеthodnih генерација мало је лакше - објашњава Станков.
Ипак, млеко је нешто што сточарима доноси редован месечни приход.
- И мој син, који је завршио пољопривредни факултет, види себе на фарми, али више нагиње тову бикова или свиња. Не мешам се у његов избор и подржаћу га, али му само говорим да од онога што месечно стигне од млека у кућни buyеt ми практично одржавамо фарму. Јесу веће паре од бикова, али се на њих дуго чека. С друге стране, млечно говедарство значи да 365 дана морате бити на фарми. Нема летовања, нема зимовања, нема одмора - наглашава Станков.
Он додаје да у породици озбиљно размишљају да у неко догледно време почну и са прерадом млека. Међутим, то су већ велике одлуке и нове инвестиције, које заслужују да се о њима добро размисли.
Ж. Балабан