У Сомбору уводе приватнике у одржавање путева
СОМБОР: Фебруарска, 40. по реду седница актуелног сазива Скупштине града, прошла је без учешћа ионако малобројних представника опозиције у локалном парламенту.
Већином гласова присутних изабраних представника воље грађана усвојен је Извештај о раду градоначелнице и овдашњег Градског већа за 2019. годину. Обраћајући се одборницима градоначелница Душанка Голубовић је навела све радње које су Градско веће, а и она сама, предузели како би Сомбор постао град пожељан да се у њему живи.
Према њеном извештају, град се ослонио на сарадњу са покрајинском и републичком владом, а реализовани су и пројекти који се финансирају из фондова Европске уније и који се пре свега односе на ИПА пројекте прекограничне сарадње. Градоначелница је у свом обраћању дала и пресек рада од 2016. године па до данас, а прелазну оцену је добио и Извештај о раду Градске управе Сомбора за 2019. годину као и Предлог локалног акционог плана за родну равноправност за период 2020-2021.
Пред одборницима се нашла и одлука о покретању поступка јавно-приватног партнерства за одржавање локалне путне мреже, која је протекла у атмосфери критика одборнице Српско-руског покрета Дуње Прокић, која у недостатку опозиције представља једини дисонантан глас у овдашњем локалном парламенту. Она је упозорила се у случају доношења овакве одлуке ради од још једном доказу несистематског рада локалне самоуправе те да је у пословнику о раду ЈКП „Простор“ наведено да ће ово предузеће бити у могућност да води рачуна о путевима, а да се сада појављује предлог за јавно-приватно партнерство, које по њеним речима, треба да реализују приватне фирме, блиске Српској напредној странци.
Градоначелница Душанка Голубовић је на ове критичке тонове одговорила да је ЈКП „Простор“ само управљач путевима и да ће се на овај начин локална самоуправа, како је рекла, брже и боље уређивати своје улице и путеве. Коначно, глас за овако дефинисану одлуку о јавно приватном партнерству дало је 34 одборника, док је двоје било против.
Одборници су дали сагласност на прве измене и допуне програма пословања јавих комуналних предузећа за 2020. годину и то за ЈКП „Водоканал“, ЈКП „Водовод“, ЈКП „Енергана“, ЈКП „Зеленило“, ЈКП „Паркинг Сервис“ Сомбор, ЈКП „Простор“ и ЈКП „Чистоћа“, а већином гласова донели су и Одлуку о окончању поступка ликвидације установе културе галерија „Стојков“ Сомбор.
Мада је у последњиих неколико месеци актуелизовано питање повећаног броја миграната у граду и његовој околини, одборници су одбили да дневни ред буде проширен том темом. Да се тачка „Утицај мигрантске кризе на грађане Сомбора“ по хитном поступку стави на дневни ред, предложио је Слободан Безбрадица, одборник Српске радикалне странке.
Већином гласова одборници Скупштине града дали су сагласност и на прве измене и допуне Статута ЈКП „Чистоћа“, по којој ће ово предузеће убудуће имати чак три извршна директора, али је зелено светло владајуће већине добила и Одлука о спровођењу и сам текст конкурса за именовање директора овог предузећа. Док се целокупна процедура избора новог челног човека ЈКП „Чистоћа“ не спроведе, досадашњем, актуелном вршиоцу дужности директора, Душану Секулићу, потврђен је овај статус.
За познаваоце овдашњих прилика сасвим очекивано, одборничка већина је на основу спроведеног јавног конкурса именовала досадашњег в.д. директора Момира Миоковића за директора ЈКП „Зеленило“, баш као што је и Горан Нонковић, актуелни вршиоц дужности директора именован за директора ЈКП „Простор“, што ће му бити други мандат на челу најзначајнијег сомборског комуналног предузећа. Занимљиво је да су се на својевремени јавни конкурс за избор директора ова два јавна предузећа пријавили само Миоковић и Нонковић, па је и њихов коначни избор на ове функције, као чланова СНС, био само формалност.
М. Мћ