У Сомбору уручени уговои о субвенционисању локалних пољопривредника
СОМБОР: Настављајући сада већ вишегодишњи добар обичај, у просторијама „Кластер ЦБЦ Центра“ свечано су уручени уговори по Конкурсу за доделу бесповратних средстава за субвенционисање пољопривредне производње и унапређења функционисања индивидуалних пољопривредних газдинстава на територији града Сомбора за 2023. годину, који је спровео „Агробизнис центар“.
Свечано уручење уговора започело је минутом ћутања за све трагично страдале протекле седмице.
Путем овогодишњег конкурса, право на субвенционисање пољопривредне производње остварило је укупно 99 газдинстава којима је уговоре уручио градоначелник Антонио Ратковић, пожелевши им да успешно реализују своје инвестиције.
- Град Сомбор, у почетку заједно са Министарством без портфеља задужим за демографију и популациону политику, а каснијих година и сам у сарадњи са „Агробизнис центром“, расписао је до сада укупно пет конкурса кроз које је 238 наших суграђана добило средства у укупном износу од 36.150.000 динара. Нама је изузетно драго што смо и у овој години определили 11.750.000 динара управо за овај конкурс.
Поред конкурса које расписује Град, „Агробизнис центар“ стоји на располагању нашим пољопривредним произвођачима како би конкурисали и за средства која додељује Покрајина и Министарство. Приоритет смо дали младима, женама, те људима који имају мање пољопривредне површине - рекао је сомборски градоначелник приликом доделе уговора по овом конкурсу.
Свечаној додели уговора су присуствовали и чланови Градског већа Јован Кеча и Срђан Савић, те помоћник градоначелника задужен за област инвестиција и међународне сарадње Бранислав Сворцан, а директор Агробизнис центра Карло Пушкарица, изразио је задовољство због великог броја пријава на конкурс, као и квалитета идеја које су пољопривредни произвођачи изнели у оквиру конкурса.
Према условима конкурса који је расписан средином марта корисници бесповратних средстава ће морати да реализују инвестиције у року од три месеца од дана потписивања уговора, као и да доставе рачуне за тражена и утрошена подстицајна средства након реализације инвестиције, те да сву документацију која је у вези са инвестицијом чувају најмање три године од дана исплате подстицаја.
Корисници бесповратних средстава по овом конкурсу за које се утврди да нису поступали у складу са одредбама уговора, као и они који су онемогућили контролу од стране „Агробизнис центра“ достављањем нетачних података биће дужни да врате примљене износе са припадајућом законском затезном каматом која се обрачунава од дана исплате бесповратних средстава до дана враћања добијеног новца.
Прошлогодишњим фебруарским конкурсом овдашњим пољопривредницима је на овај начин подељено пет милиона динара, а право на субвенцију је тада остварило 37 апликаната. Сва средства су била обезбеђена искључиво из сомборског градског буџета, баш као и годину дана пре тога, када је у септембру 2021. Године за исте намене издвојено 4,4 милиона динара из градске касе за подстицај локалног аграра.
До ове године својеврсни рекорд, када је у питању висина средстава намењених субвенционисању пољопривредне производње и унапређењу функционисања индивидуалних пољопривредних газдинстава на градском подручју Сомбора остварен је у мају 2020. године, када је у синергији локалне самоуправе и кабинета тадашњег министра без портфеља Ратка Дмитровића обезбеђено 10 милиона динара, да би већ у јануару следеће године био расписан нови конкурс „тежак“ пет милиона динара.
У међувремену је локална самоуправа из властитих средстава омогућила субвенције за пчеларе, како би се не само поспешила производња меда као једне од најздравијих намирница, већ и унапредила цела пољопривреда с обзиром на огроман утицај пчела на опрашивање свих култура заступљених у Сомбору и околини.
М. Миљеновић