У сомборској болници ван погона ЦТ скенер још бар десетак дана
СОМБОР: Мада су и пре свега неколико дана, руковођени ентузијазмом уролога успешно реализовали захтевну хируршку интервенцију парцијалне цистектомије са лимфаденектомијом, у сомборској Општој болници „Др Радивој Симоновић“ лекари и остало медицинско особље, не својом вољом, плаћају данак техници.
Наиме, болнички ЦТ скенер не ради, па се пацијенти којима је потребно снимање, шаљу у друге здравствене центре.
Због техничког квара дијагностички апарат није радио већи део децембра и током јануара. Др Драган Растовић, однедавно директор Опште болнице каже да је расписана јавна набавка и да ће се проблем решити у скорије време.
„Очекујемо да ће се јавити сервисери који ће у скорије време поправити овај ЦТ апарат. Јавна набавка траје још пет дана дана, тако да очекујемо да можда у року од 10 до 15 дана ЦТ проради“, нада се Растовић, уз опаску да се проблем пацијената решава тако што се они шаљу у друге здравствене центре на неопходна снимања овим уређајем.
У почетку су пацијенти из сомборске упућивани у болницу у Суботици, па су тамошње колеге прегледале око четрдесетак пацијента, али је и у њиховој установи дошло до квара ЦТ апарата, тако да се пацијенти даље упућују у Врбас, где је до сада прегледано преко 30 пацијената. Пацијенти за ургентну дијагностику се прегледају у Клиничком центру Војводине и њих је било негде преко 60, од кад је наш уређај квару, наводи Растовић.
У Сомборској болници лече се не само пацијенти са територије града Сомбора, већ и са територија општина Апатин, Oyaci као и дела кулске општине, а колика је размера овог најновијег проблема могу да послуже речи директора Растовића према којима је до сада на месечном нивоу рађено око 500 прегледа ЦТ скенером у сомборској болници.
„Неисправност ЦТ апарата заиста угрожава функционисање болнице, и ту пре свега мислим на саме пацијенте. За ова скоро два месеца од кад не ради ЦТ, у Суботици, Врбасу и Клиничком центру Војводине прегледано је око 150 људи, што, имајући на уму просечан број прегледа на нашем апарату, значи да је око 350 људи остало без ове дијагностичке процедуре“, каже Растовић, који је уједно најавио и набавку новог ЦТ апарата. Посебан проблем су онколошки пацијенти који имају индикацију да ураде овај преглед да не би изоставили своју онколошку терапију. Они иду у приватне ординације, а од сомборске болнице добијају потврду да је ЦТ неисправан, што њима решава проблем, да рефундирају трошкове, али повећава финансијско оптерећење и болнице и државе.
М. Миљеновић
Др Драган Растовић