У луци у Апатину ће бити посла за све
АПАТИН: Председник Општине Апатин Милан Шкрбић каже да је у Ромском насељу отворена и вечерња школа, у којој млади, па и старији, завршавају разреде од петог до осмог, и ове године је уписано чак 160 полазника.
„У насељу које је ове године изгласано за Месну заједницу постоји и обданиште у које иде 60-оро деце. Такође имамо и доктора, али и салу у којој се одвијају културна збивања“, истиче Шкрбић и додаје да је то све допринело да Ромско насеље, које броји око 5.000 становника, буде проглашено Месном заједницом на територији општине Апатин.
Највећи проблем, међутим, је недостатак посла за оне који немају одговарајуће квалификације. Према његовим речима, када се отвори лука, која се сматра капиталном инвестицијом у овој општини, млади Роми након завршене осмогодишње школе, могу уписати неки од курсева, те потражити упослење, као некад, док је постојало бродоградилиште.
У средњој школи у Апатину већ постоје два одељења наутичких техничара, те неће бити потребе за радном снагом са стране, већ ће Апатин имати већ обучене раднике.
„Занатлије тешко налазимо, те смо спремни да оснујемо неколико курсева, након чијег завршетка ће млади добити лиценцу и моћи да раде на порталним дизалицама, кранским, те добити специјализовано занимање лучког бравара, кранисте у луци и томе слично“, каже Шкрбић и додаје да је лако организовати курсеве, само да буде посла.
Према његовим речима, доста суграђана отишло је да тражи посао на Малти или Кипру, те имају по 1.200 евра плату, али пола им оде на трошкове и изнајмљивање стана.
„Када оду муж и жена, једна плата им оде на трошкове, док им друга остане. Међутим, уколико би нашли посао у Апатину и плату од 500 евра, сигуран сам да би овде живели, јер немају трошкове плаћања стана и живот је овде свакако јефтинији“, истиче председник Општине Апатин.
М. Стакић
Пројекат „Јавни интерес у Апатину“ реализовала је „Панонија медиа“ уз подршку „Дневника“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.