У Ковачици представљена монографија о пола века Гимназије
КОВАЧИЦА: Пола века рада, доприноса образовању, напретку и укупном дурштевном животу и развоју вишенационалне средине Ковачице, нашло се између корица монографије „50 година Гимназије Михајло Пупин” коју је приредило 12 аутора.
Једина средња школа у ковачичкој општини је јубилеј прославила пре две године и било је планирано да се књига тада објави, али је захтеван и обиман посао на припреми и издавању монографије тек сада окончан, па је она ових дана промовисана уз свечани програм и учешће ђака и професора садашњих и бивших генерација и угледних гостију.
Програм је отпочео наступом професорке словачког језика и писца за децу Марије Котваш Јонаш, мешовити хор ђака је извео гимназијску химну а поздравну беседу одржала је директорка Татиана Брткова. Монографију је представиле Марија Котваш Јонаш и Јармила Ћендић, одломке из књиге су читали ученици, а један од аутора, новинар Павел Матух, уз звуке хармонике извео шаљиву песму насталу 70-тих година прошлог века, коју је тада група гимназијалаца посветила својим професорима и запосленима у школи, наступили су још школски оркестар и позоришна група. Програм је на крају улепшан „Пупиновим колом” и симболичним „крштењем” књиге.
Пола века рада наше образовне установе је време када је потребно да се оживе успомене и поносни смо на све што је могло да се нађе између корица ове монографије, истакла је директорка Гимназије Татиана Брткова.
Како је додала, трудили су се да монографија садржајем и суштински представи досадашњу делатност, али да све буде проткано и личним сећањима бивших и садашњих ђака и професора.
С поносом смо до сада испратили велики број гимназијалаца који су касније постали изузетни стручњаци, велики добротвори и добри људи. Увек смо се трудили да спајамо традиционално, да чувамо и поштујемо културу и фолклор свих националних заједница са овог простора. Настава је на српском и словачком језику, али се у школи говори или изучава чак седам језика. Вишејезичност и мултиконфесионалност је одлика овдашње средине и гимназија се према томе односи с посебном пажњом и поштовањем, казала је Брткова.
Утиске о монографији су казивали председник Скупштине општине Ковачица Златко Шимак, председница Националног савета Словака Љибушка Лакатош, председник Канцеларије за Словаке у дијаспори Јан Варшо и државни секретар у Министарству културе и информисања Србије Александар Гајовић.
У Ковачици је од 1962. године постојала средња економска школа која је прерасла у Гимназију „Михајло Пупин” 1967. године, са друштвено-језичким и природно-математичким смеровима. Образовна установа се временом трансформисала у оквиру реформи које су спровођене, па је у време усмереног образовања имала културолошки, правни, економски, грађевински, дрвопрерађивачки, кожарски, металски и пољопривредни смер. Од 1987. до 1990. ђаци су се школовали на смеровима природно-математичке, пољопривредне, металске, дрвопрерађивачке и кожарске струке.
Прва обновљена генерација гимназијалаца општег смера уписује се 1990. године, а од прошле школске године поред гимназијских одељења општег смера, на којима су настава одвија на српском и словачком језику, отворен је нови смер електротехничара информационих технологија са наставом на српском.
Ковачичка гимназија у овој школској години у 11 одељења има 235 ђака, од којих је у одељењима са наставом на словачком језику 75 ученика, а факултативно словачки језик учи још 25 гимназијалаца.
Заиста је прелепо да толико добрих и знаменитих ђака и људи су из ове образовне установе отишло у свет да прославе Ковачицу, Војводину и Србију. За оне који не знају о коме се ради, ту је монографија која је за похвалу. Очекујем да се у наредном периоду још више истакне ова школа и сви они коју су на свој начин обележили историју школе, јер када нешто траје 50 година онда је то и историја и традиција коју морамо да гајимо, поштујемо и унапређујемо, истакао је Александар Гајовић.
У монографији су поред историјата школе представљени некадашњи директори, а најуспешнији ученици генерације писали су о себи, затим је истакнуто 12 бивших гимназијалаца доктора наука, али су у међувремену док се монографије припремала још троје докторирали. Обухваћене су спровођене vannastavnе активности и успеси на такмичењима, сарадња са другим школама и установама и незаобилазне ђачке екскурзије. Књига је илустрована фото- галеријом у којој је 35 матурантских таблоа, јер свих 50 нису сакупљени, као и 315 фотографија. У писању монографије учествовали су Јан Хрћан, Мартин Томан, Татиана Брткова, Ана Дудаш, Желимира Коларик, Јармила Јонашова, Мирослав Јурица, Павел Матух, Кристина Ћендић, Јармила Ћендић, Иван Хорновић и Марија Котваш Јонаш. Аутори мнографије су бивши и садашњи професори и ученици школе и поштоваоци ове образовне установе.
Објављивање монографије су финансијски подржали Канцеларија за Словаке у дијаспори из Братиславе и Општина Ковачица.
М. Митровић
Фото: М. Митровић и Гимназија Ковачица
Пројекат „Ковачица под лупом“ реализује ДВП Дигитал, а суфинансира Општина Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове органа који је доделио средства.